"Sonbahar hesapları"

GC Partners Genel Müdürü Ali Rıza İncekara’nın piyasa beklentileri ve yatırımcılara tavsiyeleri şöyle...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Sonbahar hesapları
Piyasalar, FED’in parasal genişleme politikasında değişikliğe gitmemesi haberleriyle hızla toparlandı, kayıplarını önemli ölçüde telafi etti. BGC Partners Genel Müdürü Ali Rıza İncekara, en kötünün kısa vadede geride kaldığını, ancak FED belirsizliğinin gündemden kalkmadığını söylüyor. Borsada yılın sonuna kadar 70.000-80.000 bandında hareket bekleyen İncekara, Akçansa, BİM, Halkbank, Park Elektrik Madencilik, TAV, Türk Traktör ve Turkcell hisselerini bu süreçte 9 portföyler için tavsiye ediyor.

Dünya piyasalarının ve dolayısıyla Türkiye piyasaların gözü kulağı, Federal Reserve’den (Amerika Merkez Bankası- FED) çıkacak kararlarda. Papatya falı gibi bir durum söz konusu. FED, aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımına devam edecek mi, etmeyecek mi? Bütün mesele bu. 22 Mayıs’ta FED Başkam Bemanke’nin “Parasal genişleme devam edebilir, ancak 1-2 çeyrek sonra miktar olarak azalma olabilir” açıklamasıyla başlayan bu süreçte, kartlar yeniden dağıtıldı, yeni bir oyun söz konusu. Eylül ayında çıkması beklenen FED’in politika değişikliği kararı, şimdilik aralık ayına sarkmış görünüyor. Ancak bu bile kısa vadeli olarak global piyasaları rahatlattı, gelişen piyasalar hızla toparlandı.

Suriye faktörü nedeniyle bu satış dalgasından daha fazla etkilenen Türkiye piyasaları da hızlı bir şekilde olumluya döndü. Ancak FED’in politika değişikliği gerçeği, risk olarak önümüzde durmaya devam ediyor. İşte bu kritik süreci BGC Partners Genel Müdürü Ali Rıza İncekara’ya sorduk. FED’de politika değişikliğinin doğal olarak faizleri yukarı taşıyacağını söyleyen İncekara, buna rağmen büyüme eğilimlerine bağlı olarak şirketlerin kârlılıklarım koruyacağını ve hisse senedi piyasasının iyi bir yatırım aracı olmayı sürdüreceğini düşünüyor. İncekara’nın burada vurguladığı konu ise doğru hisse seçimi. İncekara’nın piyasa beklentileri ve yatırımcılara tavsiyeleri şöyle:

Capital: FED’in bundan sonra nasıl hareket etmesini bekliyorsunuz?
- Bundan sonra eylül açıklamasında da belirtildiği gibi FED’in daha fazla ekonomik verilere ağırlık vermesini ve özellikle iş gücü piyasasındaki düzelmenin hızına bağlı olarak parasal gelişmeyle ilgili kararları almasını bekliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz