Sonbahar soruları

Burgan Yatırım Genel Müdürü Zafer Onat, 10 soruda piyasaların geleceğini analiz etti.

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sonbahar soruları
FED’in parasal genişlemede sona geldiği bir süreç yaşanıyor. Eylül ayına dair beklenti, ayda 85 milyar dolar olan tahvil alım programının 20 milyar dolar azaltılacağı yönünde. Bu durumun da gelişen piyasalardan para çıkışına neden olduğunu söyleyen Burgan Yatırım Genel Müdürü Zafer Onat,yatırımcılara TL faiz ve hisse senedi ağırlıklı defansif bir portföy öneriyor. Kurumun öne çıkardığı hisseler ise Halkbank, YKB, Turkcell, Koza Anadolu ve Park Elektrik Madencilik.Borsa

Piyasalarda 22 Mayıs’da FED’in açıklamalarının etkisiyle başlayan süreç devam ediyor. FED Başkanı Bernanke’nin parasal genişlemede sona gelindiğinin sinyalini vermesinden bu yana gelişen piyasalardan para çıkışı gözleniyor. Ülke paraları dolara karşı değer kaybediyor, borsalar düşüyor ve faiz yükseliyor. Türkiye, bu süreçten en fazla etkilenen piyasalardan biri oldu. Borsa İstanbul, yüzde 25’in üzerinde değer kaybederken 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4’e yakın arttı, kurda ise diğer ülkelere göre daha az etkilendi. Hindistan, Brezilya, Güney Afrika gibi ülkelerin para birimleri yüzde 15-20 değer yitirirken, TL’deki kayıp yüzde 10’larda gerçekleşti. Sonuçta eylül ayında beklenti, ayda 85 milyar dolar olan tahvil alım programının 20 milyar dolar azaltılacağı yönünde.

Peki piyasalarda bu düşüş süreci bitti mi? Piyasa bir dengeye oturdu mu? Yeni dengeler nerede? İşte bu soruların cevabını Burgan Yatırım Genel Müdürü Zafer Onat’tan aldık. Bu sürecin, FED faiz politikasını netleştirene kadar beklenti durduğu sürece bitmediğini söyleyen Zafer Onat, 10 soruda piyasaların geleceğini analiz etti:

1- ENDİŞENİN KAYNAĞINDA NE VAR?
ABD’nin global kriz sürecinde üç kez parasal genişlemeye gitmesinin, düşük faiz-bol likidite döneminin bir noktada son bulması gerekiyordu. Sonsuz parasal genişleme diye bir olgu yok. ABD, gelen verilere göre ekonomisini toparlamayı başardı. FED Başkanı Bernanke, 22 Mayıs’da parasal genişlemede sona gelindiğinin sinyalini vermeden önce ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde artış eğilimi başlamıştı. ABD faizini, dünyada taban faiz olarak düşünmek gerekir. ABD faizleri yükselince, dünyada diğer ülkelerde de faizler yükselme eğilimi gösterdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz