Vadeyi uzatın

AB tarafında piyasada riskler arttıkça zayıf ülkeler üzerindeki söylemler artıyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Vadeyi uzatın

İrlanda'nın ardından Portekiz, ispanya, italya şeklinde bir zincirin oluşmasından korkuluyor. Euro'nun geleceği sorgulanıyor. Garanti Bankası Hazine Müdürü Barış Karaayvaz, Portekiz'de bir sorun çıksa bile bir paketle halledilebileceğini söylüyor ve krizin ispanya gibi büyük bir ekonomiye sıçramasını beklemiyor.

Türkiye tarafına bakıldığında ise borçluluk oranları düşük ve büyüme beklentileri iyi. 2010'u yüzde 7,3 seviyelerinde kapatması beklenen enflasyonda, baz etkisinin de azalmasıyla birlikte ilk çeyrekte yüzde 5,3 seviyelerinin görülebileceği tahminleri yapılıyor.Bu ortamda dünyadan sıcak para girişinin devamını bekleyen MB'nin politikalarını buna göre belirlediğini söyleyen Karaayvaz, "Türkiye'nin cari açıkla birlikte ithalat cenneti olmaması adına MB, faizleri düşürüp zorunlu karşılıkları artırarak tedbir alma stratejisi benimsedi. Enflasyon beklentilerine bakıldığında yılın ilk çeyreğinde böyle bir ortam oluşması doğal" diyor.Dolar/TL kurunun kısa sürede 1,38'den 1,56 seviyesine geldiği bir ortamda döviz borcu olmadığı sürece yatırımcılara döviz enstrümanı önermeyen Karaayvaz, şunları söylüyor:

"Net bir şekilde kısa vadeli kağıtlarda getirinin azaldığı, uzun vadelilerde getirinin arttığı bir ortam var. Yatırımcılar, uzun vadeli sabit getirili kağıtlar ile enflasyona endeksli kağıtlara yönelebilir. Mevduat yatırımcısı açısından bakıldığında vadenin uzaması isteniyor ancak bankalar arası rekabet ortamında mevduat faizi getirisi bono getirisinin üzerinde oluyor. Bu anlamda risk almak istemeyen yatırımcı mevduat pozisyonunu önemli ölçüde korumaya devam edecek."


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz