"Yaz sonu hesapları"

Türkiye açısından 2010’un ilk 7 ayı dünya piyasalarına göre olumlu geçti.Hisse senedi piyasasında zirveler oldu.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Yaz sonu hesapları
SERMAYE GÜÇLENDİRİLMELİ Yılın ikinci yarısında, küresel anlamda bütçe açıkları ve bunları düşürmeye yönelik politikaların büyüme üzerinde yaratacağı baskı, yakından izlenmeli. Başta AB’nin sorunlu ülkeleri olmak üzere Japonya, İngiltere ve ABD gibi yüksek borçluluk oranına sahip gelişmiş ülkelerin uygulayacağı kemer sıkma politikaları, büyüme momentumunda bir yavaşlamaya neden olacak. Bu durumun gelişmekte olan ülkeler üzerinde yaratacağı etki yakından takip edilmeli.

DİSİPLİNE DİKKAT
İçerideki gündem maddeleri arasında mali kuralın Meclis’ten geçirilmesi, Anayasa referandumu var. Mali kuralın yasalaşması, özellikle bu yıl iyi performans gösteren bütçe açısından hayati öneme sahip. Diğer taraftan referandum sonuçları, 2011’de yapılacak genel seçimlere yönelik bir ipucu verecek. Hükümetin matematiği, piyasalar üzerinde etkili olabilir. Son olarak büyüme dönemlerinde finansmanının her zaman bir sorun olduğu cari açık, takip edilmesi gereken önemli bir gösterge olacak.

TL GÜÇLÜ KALIR
TL’nin göreceli olarak diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinin üzerinde bir performans sergilemesini bekliyoruz. Bu durumun nedenleri arasında, güçlü bütçe yapısı, düşük borçluluk oranları, güçlü bankacılık sistemi ve yabancı fon girişini sayabiliriz. Önümüzdeki aylarda gıda ve giyimden kaynaklanacak düşük enflasyon rakamları, Merkez Bankası’nın elini düşük faiz politikasında güçlendirecek. Bu nedenle özellikle bono piyasasında yurtdışı gelişmelere de paralel olarak aşağı yönlü hareketin devam etmesini bekliyoruz.
İMKB İSKONTULU Değerleme anlamında yurtdışındaki benzerlerine göre iskontolu işlem gören İMKB’de, yukarı potansiyelin faizlerdeki gerilemeye paralel olarak yüzde 15 seviyelerinde olduğunu düşünüyoruz. Bankacılık sektörünün önderliğinde güçlü bir yükseliş yakalayan endeks, yine bankacılık kârlarının önümüzdeki 6 ayda yavaşlayacak olması nedeniyle momentumunu kaybetse de güçlü duruşunu bozmaz. Bu durumun başlıca nedeni, hem temel göstergeler hem de makro göstergeler anlamında benzer ülkelere göre Türkiye’nin avantajlı konumu.

RİSKLİ VARLIKLAR
Portföylerde dünyadaki likidite bolluğundan yararlanmak için riskli varlıklar bulundurulmalı. Özellikle hisse senetlerine, bankacılık hisselerine az da olsa yer açılmalı. Diğer taraftan bono portföylerinde daha çok uzun vade riski alınmalı. Üçüncü çeyrekten itibaren enflasyona endeksli kağıtların cazip hale gelmesini öngörüyoruz. Sigorta amacıyla altın portföylerde kesinlikle bulundurulmalı.

TÜRKİYE AYRIŞIYOR
Türkiye, Avrupa Bölgesi ülkelerine göre ciddi ve pozitif bir ayrışma yaşadı. Bütçe açığı ve borç yükü sorunlarına odaklanmış Avrupa’daki bu durum, 2010 yılı ikinci yarısında da önemini koruyacak. ABD ve Avrupa’da yaşanan krizlerin ardından hayata geçecek regülasyonlar da takip edilecek. Türkiye’de ise “mali kural” Meclis’ten geçmiş olsaydı rating artışının daha yakın bir zamanda gerçekleşmesi mümkündü. Ancak yine de bir not artışı gündemde olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz