"Yeni yükselişler satış fırsatı olabilir"

HSBC Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü Tolga Koyuncu, son dönemdeki yüksek getirilerle birlikte olası kâr satışlarına karşı da temkinli. Tolga Koyuncu ile yatırım stratejilerini konuştuk.

3.11.2017 15:48:000
Paylaş Tweet Paylaş
"Yeni yükselişler satış fırsatı olabilir"

Talip Yılmaz

[email protected]

Bu yıl zayıflayan dolar, artan risk iştahı, merkez bankalarının gevşek para politikalarına devam etmesi, hem hisse senedi hem bono fonlarında nakit akışı sağladı. Bu da varlık fiyatlarına değer artışı olarak yansıdı. Gelişmekte olan piyasalar açısından önemli olan FED faiz artışları ve parasal sıkılaştırmanın, enflasyon verilerinin düşük gelmesiyle korkulandan daha yavaş düzeyde seyrettiğini görüyoruz. Ayrıca Amerika’nın ticaret dengesi açısından zayıf doları bu yıl boyunca kabullenmiş görünmesi de şu ana kadar olan trendi destekliyor. Bugün gelinen noktada borsanın pahalı olmadığını söyleyen HSBC Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü Tolga Koyuncu, son dönemdeki yüksek getirilerle birlikte olası kâr satışlarına karşı da temkinli. Tolga Koyuncu ile yatırım stratejilerini konuştuk: 

  •  Yılın geri kalan döneminde piyasaları etkileyecek faktörler neler olacak? 

 Yılın sonuna yaklaştıkça alınan pozisyonlardan kâr satışları görmemiz muhtemel. 2018 yılında FED’in faiz artışlarının devam edeceği ve önümüzdeki iki yıl içinde piyasalardan 1 trilyon dolar çekecek olması gerçeği hala önümüzde. Ayrıca zayıf doların, Avrupa başta olmak üzere gelişmekte olan ülkelerde yarattığı ihracat dezavantajından rahatsız olunması, carry trade’lerde kâr satışı olasılığını yükseltiyor. Türkiye’de ise geçen yıla göre oldukça yüksek gelen bankaların kâr artışlarını önümüzdeki yıl için aynı yükseklikte beklemek zor. Yine yıl sonu gelebilecek geç likidite faiz indiriminin de uzun TL pozisyonlarının kapanmasını motive edeceği gözüküyor. 

  •  Piyasalara önemli para girişleri oldu ve bundan Borsa İstanbul da nasibini aldı. Gelinen seviyelerde Türkiye piyasaları hala iskontolu mu? 

 ABD’de faiz artışlarının korkulandan yavaş hızda gerçekleşmesi stresi düşürünce gelişmekte olan piyasalara para girişi olduğunu gördük. Bu süreçte Merkez Bankası geç likidite penceresinin faiz oranını artırınca gelişmekte olan piyasalar içinde Türkiye hızlı bir şekilde cazip hale geldi. Ortalama fonlama maliyetinin yüzde 10’lardan yüzde 12 seviyelerine çıkması ve küresel dolar zayıflığı, Türk Lirası varlıklara yabancı yatırım çekti. Bu sayede hem bono hem hisse senedi piyasalarına son yılların en kuvvetli para girişleri olduğunu gördük. Bununla beraber gelinen seviyelerde hisse senedi piyasalarında değerlemelerin hala çok yüksek olmadığını düşünüyorum. Bence piyasalar olması gereken yerde. 

  •  Hisse senedi piyasaları endeks beklentileri nedir? Destekler ve dirençler nelerdir? 

rının ve bireysel emeklilik fonlarına olan girişlerin de etkisiyle BİST-100’de olumlu havanın devam edeceğini, ancak yükseliş potansiyelinin azaldığını görüyoruz. Hisse bazında, 2017’nin son çeyreginde beraber genel yükseliş yerine, 2018 yılı için faaliyet kârında sağlıklı artış sağlaması beklenen şirketlerde geçici yükselişler görülecek. Endekste kısa vadeli destek 105.000 ve direnç 115.000’de. Endeks tahminlerimizde yıl sonuna doğru olası kâr satışlarının sınırlı olacağı beklentimizi öne çıkardık. Şu anki seviyeler dikkate alındığında yukarı hareketlerde hisse pozisyonlarının realize edilmesi, azaltılması görüşündeyiz. 

  •  Döviz piyasasında beklentileriniz neler? Dolar-Euro ve parite beklentileriniz nedir? 

 HSBC ekonomistleri son yıllarda döviz konusunda yaptıkları başarılı tahminlerle dikkat çekti. Dolar/Euro paritesi 1,07 seviyelerine gerilemişken hatta 1 Euro=1 dolar tahminleri piyasalarda seslendirilirken HSBC ekonomistleri paritede 1,20 öngörüsünü yapıyordu. Bugün gelinen noktada HSBC uzmanlarının haklı ol Bu yıl gerçekleşen yabancı alımlarının ve bireysel emeklilik fonlarına olan girişlerin de etkisiyle BİST-100’de olumlu havanın devam edeceğini, ancak yükseliş potansiyelinin azaldığını görüyoruz. Hisse bazında, 2017’nin son çeyreginde beraber genel yükseliş yerine, 2018 yılı için faaliyet kârında sağlıklı artış sağlaması beklenen şirketlerde geçici yükselişler görülecek. Endekste kısa vadeli destek 105.000 ve direnç 115.000’de. Endeks tahminlerimizde yıl sonuna doğru olası kâr satışlarının sınırlı olacağı beklentimizi öne çıkardık. Şu anki seviyeler dikkate alındığında yukarı hareketlerde hisse pozisyonlarının realize edilmesi, azaltılması görüşündeyiz. 

Döviz piyasasında beklentileriniz neler? Dolar-Euro ve parite beklentileriniz nedir?

 HSBC ekonomistleri son yıllarda döviz konusunda yaptıkları başarılı tahminlerle dikkat çekti. Dolar/Euro paritesi 1,07 seviyelerine gerilemişken hatta 1 Euro=1 dolar tahminleri piyasalarda seslendirilirken HSBC ekonomistleri paritede 1,20 öngörüsünü yapıyordu. Bugün gelinen noktada HSBC uzmanlarının haklı olduğunu görüyoruz. Paritede yıl sonunda 1,20 tahminiyle birlikte dolar/TL’de 3,60 ve Euro/ TL’de 4,32 öngörümüz var. 

  •  Faiz piyasasında beklentileriniz nedir? Yatırımcı açısından getiri nerede? 

 Merkez Bankası gösterge faizinin değişmeyerek yüzde 8’lerde kalmasını bekliyoruz. Piyasanın fonlama faizi ise yüzde 12 seviyelerinde. Burada önemli olan geç likidite penceresinde verdiği rakam. Burada yüksek faiz verince piyasaya fonladığı paranın ortalama faizi yükseliyor. Bu ortamda TL mevduat yatırımcı açısından ön planda. Devlet tahvillerine yatırımdan para kazanabilmek için enflasyonun düşmesi ve faizlerin aşağı gelmesi gerekiyor. Şu aşamada 2 yıllık tahviller yüzde 11,5 gibi bir oran veriyor, bunun reel getirisi sadece yüzde 2. 

  • Yatırım araçlarından model portföy yapar mısınız? Yüzdelik dağılım nasıl olur? Bu dağılımı neden öneriyorsunuz?

 Portföy yatırımcıları bu yıl iyi getiriler elde etti. Bu nedenle yıl sonuna doğru kâr satışları görebiliriz. Yatırımcıların da bunu dikkate alarak portföy dağılımı yapması gerekiyor. TL iyi faiz veriyor diye yatırımcılar mevduata yöneliyor. Ancak kur 3,70-3,80 olduğunda TL faizdeki getiriler eriyecek. Bu nedenle portföyün bir kısmını, koruma amaçlı olarak döviz sepeti olarak düşündüm. Değerlemeler yüksek olmadığı için seçici olarak ucuz kalmış hisselerden portföy yapılabilir. Geri kalan pay TL faizde olmalı.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz