"1 dolar kaç lira oldu?"

Dolar bugünkü işlemlerde en yüksek 2,5924 seviyesini görerek 2,60'ın altından işlem görüyor. İşte para piyasalarındaki son durum...

9 NİSAN, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
1 dolar kaç lira oldu?
ABD ekonomisine ilişkin verilerin bir beklentilerden kötü gelmesine karşın yatırımcıların hâlâ ABD ekonomisinin diğer ülkelerden pozitif ayrışarak ilkfaiz artıran gelişmiş ülke olacağına ilişkin aldıkları pozisyonlarla dolar değer kazanırken dolar/TL ise yeniden 2.60'a yükseldi.

DEV SATIN ALMA! TIKLAYIN!

YABANCI ANALİSTLER NE DİYOR?

Scotiabank döviz Stratejisti Camilla Sutton, "Büyük resme baktığımızda ABD ekonomisi hâlâ diğer ülkelerden pozitif ayrışacak ve Fed faiz oranlarının herkesten önce artıracak olduğunu görüyoruz. Güçlü dolar hikayesi bozulmamışdurumda" dedi.

PİYASADAKİ YAYGIN GÖRÜŞ NE?

Bankacılar ABD ekonomisine ilişkin tahminlerin Cuma günü açıklanan ve ciddi bir yavaşlamaya işaret eden "tek bir veri ile tamamen değiştirilememeli" görüşünün piyasa genelinde yaygınlaşmasıyla yükselişini sürdürdü. ABD'de geçen hafta açıklanan zayıf istihdam verisinin ardından Fed'in yakın zamanda faiz artırımı kararı alacağına yönelik beklentiler azalırken gelişmekte olan ülke para birimleri de dolar karşısında değer kazanmıştı. Dolar/TL Paskalya tatiline denk gelen aynı dönemde 2.55'edoğru gerilemişti. Ancak kur daha sonra küresel yatırımcıların geniş banttaki dolar talebi ile dün 2.60'ı aşmıştı. Kur TSİ 0858'de 2.5967/2.5980 seviyesinde işlem gördü. Aynı saatte sepet bazında TL  2.7069/2.7085 seviyesindeydi.

Doların ABD'den destekleyici bir veri gelmeden, hatta ABD Hazine tahvillerinin getirileri de düşerken kayıplarını telafi etmesi, para birimini temellerinin ne kadar güçlü olduğuna işaret ediyor. Fed'in izlediği para politikasının diğer merkez bankalarından ayrışması dolarıntemellerini oluşturan ana faktör olarak kendini gösteriyor.

Avrupa ve Japonyamerkez bankaları tahvil alım programına devam edeceklerini belirtirken, Fed er ya da geç faizleri artırmayı değerlendiriyor. Lokal bankacılar TL'deki değer kaybının benzer gelişmekte olan ülke para birimlerine göre biraz daha fazla olmaya devam ettiğini, bunun da cuma günü açıklanması beklenen Moody's Türkiye kredi notu güncellemesi ve seçim öncesiartan siyasi endişeleri gösterdiler.

CUMA GÜNÜ ÖNEMLİ

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye'nin "negatif" görünüm ile Baa3 düzeyinde olan kredi notunu 2015 yılı için revize edebileceği tarihlerarasında 10 Nisan Cuma günü de yer alıyor. Öte yandan iki yıllık gösterge olan 16 Kasım 2016 itfalı tahvilinde dün spot kapanış ortalamada yüzde 8.74 oldu. 10 yıllık gösterge tahvil olan 12 Mart 2025 itfalı tahvilde ise dün spot kapanış ortalamada yüzde 8.19 oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz