Dolar 2.35 lirada!

Piyasada enflasyon raporu ve faiz trendine ilişkin açıklamaların yön belirleyici olması bekleniyor. İşte döviz piyasasındaki son durum...

27.01.2015 10:39:420
Paylaş Tweet Paylaş
Dolar 2.35 lirada!
Merkez Bankası'nın 2015 yılının ilk enflasyon raporu ve önümüzdeki dönemde faizlerin seyrine ilişkin yapacağı açıklamaların piyasada yön belirleyici olması bekleniyor. Bankalararası piyasada dolar güne 2,35'in üzerinde başladı.

EFSANE YATIRIMCILARDAN 10 TÜYO! TIKLAYIN!

NE BEKLENİYOR?

Piyasa oyuncuları önümüzdeki dönemde politika faizinde büyük bir bölümü fiyatlamış 50-100 baz puan aralığında faiz indirimi bekliyorlar. Ancak indirimlerin enflasyonda düşüş, küresel piyasalarda büyük merkez bankası faiz artışlarının ötelendiği bir döneme gelmesi halinde kabul görmesi, aksi durumda ise TL'nin yeniden tarihi zirvelerini test edeceği bir döneme girileceğinden endişe ediliyor.

MERKEZ İZLENECEK

Merkez'in bugünkü açıklamaları bu kapsamda piyasada yakından izlenecek. Bankacılar açıklamaların kurda hem kısa, hem de orta vadede önemli bir belirleyici olacağını söylüyorlar. Bankacılar haftanın en önemli dış gündeminin ise yarın sonuçları açıklanacak ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararı olacağını belirtiyorlar. Enflasyon raporu ardından piyasanın Fed beklentilerine odaklanması bekleniyor. Açıklamaların Fed faiz artışının zamanlamasına ilişkin bir sinyal içermesi halinde küresel piyasalarda yön belirleyici olması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz