Altta ve ortada arz yetersiz kaldı.

GYODER'in raporuna göre 18 milyon konut stoku bulunan Türkiye’nin, 2023 yılına kadar 7,5 milyon yeni konuta ihtiyacı olacak.

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Altta ve ortada arz yetersiz kaldı.

Uzmanlara göre konut pazarında en büyük potansiyeli alt ve orta gelir grubundaki yatırımcılar oluşturuyor. Ancak buna karşın konut üreticileri ucuz konut yapamadığı için bu kesime hitap edemiyor. Bu sorunun en önemli nedenlerinin başında ise yüksek arazi maliyetleri ilk sırada yer alıyor. Tasarruf oranının düşük kalması, konut kredisi kullanılabilenlerin sadece belirli gelir gruplarıyla sınırlı kalması da üretilen konutların alt ve orta gelir grubunun ihtiyacını karşılamasını engelliyor.

Buna karşın Türkiye’deki büyük markalı büyük konut üreticilerinin hemen hepsi alt ve orta sınıfın pazar için büyük potansiyel taşıdığını ve bu kesime yönelik projelerin artırılması gerektiğini belirtiyor. Ancak yüksek arazi maliyetleri ve KDV oranları orta ve alt gelir grubuna yönelik uygun fiyatlı konut projesi yapmanın önündeki bir başka engel. Bundan dolayı da alt ve orta gelir grubuna yönelik proje gerçekleştiren kurumlar daha çok TOKİ ve KİPTAŞ ile sınırlı kalıyor. Markalı büyük konut üreticileri arasında ise Dumankaya, Yeşil GYO, Soyak, Teknik Yapı, Mesa sadece birkaç projelerinde orta gelir grubunu hedefleyen, piyasaya göre daha ekonomik ödeme koşulları olan projeler gerçekleştiriyor.

KÜÇÜKLER ÖNE ÇIKTI
Son dönemde alt ve orta gelir grubuna yönelik proje gerçekleştiren üreticilerin başında daha küçük ve yeni inşaat şirketleri yer alıyor. Sancaktepe’de Ev’re projesini geliştiren Gedizler Yapı, sektördeki yeni firmalar arasında. Daha önce Mersin’de gayrimenkul projesi gerçekleştiren Gedizler’in Sancaktepe’deki Ev’re Projesi aynı zamanda İstanbul’daki ilk projesi olma özelliğine sahip. Pendik’te Essen Park Projesi’ni hayata geçiren Hak Yapı, Kurtköy’de Mini Point projesini hayata geçiren Anadolum İnşaat orta gelir grubunu hedefleyen projeleriyle öne çıkıyor.

Hak Yapı’nın Essen Projesi’nde en ucuz dairelerin fiyatı 84 bin TL’den başlıyor. Anadolum İnşaat’ın Kurtköy’de 132 konuttan oluşan Mini Point projesinde ise dairelerin fiyatı 94 bin lira seviyesinde bulunuyor. Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Umut Durbakayım da üst gelir grubuna yönelik projelerde arz fazlalığı yaşandığını, konut satışlarının istikrarlı bir biçimde büyümesi için B ve C1 gelir gruplarına yönelik projelere ağırlık verilmesi gerektiğini söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz