Altta ve ortada arz yetersiz kaldı.

GYODER'in raporuna göre 18 milyon konut stoku bulunan Türkiye’nin, 2023 yılına kadar 7,5 milyon yeni konuta ihtiyacı olacak.

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Altta ve ortada arz yetersiz kaldı.
Şu anda yapım aşamasında olan 2 milyona yakın konut projesinin yüzde 80’i üst gelir grubunu hedefliyor. Geri kalan yüzde 20’lik bölüm ise talebin büyük kısmını oluşturan alt ve orta gelir grubunun ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak kalıyor. Uzmanlar da alt ve orta gelir grubunun artan ev alma talebine işaret ediyor. Alt gelir grubu için önerilen daire fiyatı maksimum 100 bin TL seviyesinde. Orta gelir grubu içinse 100 ila 400 bin TL arasındaki konut projelerinin çoğaltılması öneriliyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin (GYODER) raporuna göre 18 milyon konut stoku bulunan Türkiye’nin, 2023 yılına kadar 7,5 milyon yeni konuta ihtiyacı olacak. Önümüzdeki 11 yılda ise konut ihtiyacını karşılamak için kentsel dönüşüm projeleri hariç her yıl en az 450 bin ek konut yapılması gerekiyor. Sahibinden.com’un verilerine göre Türkiye’de halihazırda 1 milyon 800’ün üzerinde konut projesi bulunuyor. Bunların 1 milyondan fazlası ise İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere 3 şehirde yoğunlaşıyor.

Ancak uzmanlara göre bu kadar çok yeni konut projesi yapılmasına karşın bunların büyük bir kısmı alt ve orta sınıfın konut ihtiyacını karşılayamıyor. Özellikle büyük şehirlerdeki yüksek arazi maliyeti, uygun fiyatlı konut arzını engelliyor. Bu nedenle alt ve orta gelir grubunun konut ihtiyacına yönelik ucuz konut projeleri hayata geçirilemiyor. Satış Küpü Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Tuncel, müteahhitlerin arsa kıtlığından yakındığını, alıcıların da fiyatların çok yüksek olmasından şikayet ettiğini söylüyor. Peki Türkiye’de alt ve orta gelir grubu ne kadarlık bir konut talebini oluşturuyor? Bu kesimi hedefleyen konut üreticileri kimler? İstanbul’da ucuz konutlar hangi bölgelerde yoğunlaşıyor?

POTANSİYEL FAZLA
Türkiye’de yıllık ortalama 650 bin yeni konut ihtiyacı bulunuyor. Buna karşın yılda ortalama 450 bin konut üretiliyor. Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, her yıl konut ihtiyacına karşılık yapılan 450 bin konutluk üretimin yüzde 80’inin üst ve ortanın üstü gelir grubuna hitap ettiğini söylüyor. Erilkun, “Geri kalan yüzde 20’lik konut üretimi ise alt ve orta gelir grubunun ihtiyacına cevap vermede hem sayısal hem de konum itibarıyla yetersiz kalıyor” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz