Ofisteki yükseliş sürecek

Ferit Meriçten’le yeni projelerini ve gelecek planlarını konuştuk.

19.10.2014 22:57:500
Paylaş Tweet Paylaş
Ofisteki yükseliş sürecek
Ferko İnşaat, Levent’te bulunan yeni ofis projesiyle dikkatleri üzerinde topladı. Ferko İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Meriçten, ofise yönelmelerinde sektörde bu alandaki açığın ciddi rol oynadığını söylüyor.

Tasarımı ve mimarisinin yanı sıra teknolojik özellikleriyle dikkat çeken Ferko Signature projesinin de bu nedenlerle şimdiden hem yerli hem de yabancı ilgisini çektiğini belirtiyor ve “Önümüzdeki dönemde de ofisteki yükseliş sürecek” diye konuşuyor.

Ferko İnşaat, 1990 yılından bu yana hem yurtiçinde hem yurtdışında imza attığı projelerle öne çıkan bir şirket. Yurtdışında Azerbaycan, Türkmenistan, Suudi Arabistan, Afganistan ve Libya’da pek çok inşaat projesine sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Yurtiçinde ise Kağıthane’de Papirus Plaza ofisleri ve Metro grossmarket binası, Yeşilköy’de Ferko Manizade Sitesi, Beylerbeyi Bosphorus Palace Hotel, Kemerburgaz’da Kemermall AVM ve Gökmahal Residence, Caddebostan Ragıp Paşa Korusu Konut Kompleksi, Dudullu İMES Park Oteli ve Metro grossmarket kompleksinin ardından şimdi de iddialı bir ofis projesiyle adından söz ettiriyor.

Ferko İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Meriçten, Levent’te bulunan ve 127 bin metrekare toplam inşaat alanına sahip Ferko Signature’ın dünyanın en önemli mimarlarından Lord Norman Foster’ın İstanbul’daki ilk projesi olduğunu söylüyor. Türk Cumhuriyetleri’nden özellikle Azerbaycan ağırlıklı talepler aldıklarını belirtiyor.

Projenin yalınlıkla abartısız süslemeyi bir araya getirdiğinin altını çizen Meriçten, projenin bir kısmını satıp bir kısmını ise kiralayacaklarını söylüyor. Piyasada ofis konusunda ciddi bir açık bulunduğuna dikkat çeken Meriçten, Levent, Kağıthane gibi merkezi noktalarda önemli bir talep olduğuna dikkat çekiyor ve ekliyor: “Günümüzde görselliğe önem vermeyen, güvenlik sistemleri ve teknolojik altyapısı güçlü olmayan binaları kiralama veya satma şansı azalıyor.

Eskiden özellikle Nişantaşı, Etiler, Fatih gibi semtlerde binaların giriş ya da 1 ’inci katları ofis olarak kullanılırdı. Artık üst katından yemek kokuları gelen apartman dairesinden bozma ofisler kalmıyor, medeni ofislere yöneliş var. Şu anda da piyasada ciddi bir açık var ve bu döngünün devam edeceğini düşünüyorum” diyor. Ferit Meriçten’le yeni projelerini ve gelecek planlarını konuştuk:

Son dönemdeki projelerinizden bahseder misiniz?
Yıllardır ağırlıklı olarak yurtdışı müteahhitliği yaptık. 2005’ten bu yana inşaat sektörü ciddi bir yükselişte. Biz de bundan pay almak için Türkiye’de önemli miktarda yatırım yapıyoruz. Son 5 yıl içinde Göktürk’te Gökmahal adlı büyük bir ticaret ve konut projemiz oldu. Kemermall adlı bir alışveriş merkezi yaptık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz