"Senaryomuz yanılttı projeleri erteledik"

Sinpaş GYO İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik’le konut piyasasını, yeni projelerini, 2013’te neden yanıldıklarını konuştuk.

28 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Senaryomuz yanılttı projeleri erteledik
FED kararları ve döviz kurlarındaki hareketliliğin tüketiciyi beklemeye ittiğine dikkat çeken Sinpaş GYO İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, bu nedenle 2013 senaryolarının gerçekleşmediğini ve bu yüzden bu yıl başlayacakları 4 projeyi 2014 baharına ertelediklerini anlatıyor.

Çelik, “2013’te zaman kaybettik. Gelecek yıl hedefimiz, açığı kapatmak olacak. En az yüzde 20 büyüme planlıyoruz” diye konuşuyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre bu yılın ilk 9 ayında 900 bin konut satıldı. Geçen yılki rakamların üzerine çıkıldı.

Ancak bu artış TÜIK’in konut satışı verisini 2013’ten itibaren geçmişte olduğu gibi sadece il ve ilçe merkezlerini değil tüm Türkiye’yi kapsayacak şekilde toplamaya başlamasından kaynaklanıyor.

Türkiye’nin en büyük markalı konut üreticilerinden Sinpaş GYO’nun icra kurulu başkanı Ömer Faruk Çelik, 2013’te hayal kırıklığına uğradıklarını söylüyor. Çelik, bu yıl yüzde 30 büyüme hedeflediklerini, ancak seneyi 2012’in altında kapatacaklarını belirtiyor.

Markalı konut üreticilerinin birçoğunun da benzer durumda olduğuna dikkat çekiyor. Bu nedenle yeni projelerinin lansmanını ertelediklerini söyleyen Çelik, “2013 senaryomuz bizi yanılttı. Yeni projelerimizin lansmanını gelecek yıla erteledik. Bu yıl hiç yeni lansman yapmadık” diyor.

Çelik, işler iyi giderse gelecek yıl 2’si İstanbul’da, 2’si de Ankara’da olmak üzere toplam 4 yeni projeye başlayacaklarını söylüyor. Marmaris’teki konut projesi de önemli konuların başında geliyor. Sinpaş GYO İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik’le konut piyasasını, yeni projelerini, 2013’te neden yanıldıklarını konuştuk:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz