Tarihi bina tutkunu patronlar

Onların ortak tutkusu tarihi binalar...

1.01.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Tarihi bina tutkunu patronlar

Uzmanlara göre restorasyon ve vergi maliyetlerinin yüksekliği tarihi binalara yatırım yapmak isteyenlerin önünü kesiyor. Birinci derece tarihi eser sınıfındaki binayı örnek alırsak, restorasyon sırasında orijinaline birebir sadık kalınması gerektiği için mekanları birleştirme, bölme gibi değişiklikler kolay kolay yapılamıyor. Bu noktada değişiklik mümkün değilse bazen yatırımcı tarihi eserden vazgeçmek zorunda kalabiliyor.

NİZAM HISIM/BEYOĞLU GÜZELLEŞTİRME DERNEĞİ BAŞKANI
"ESKİ BİNALAR DAHA SAĞLIKLI"
ESKİNİN RUHU VAR

1986'dan beri Beyoğlu'ndaki tarihi binalara yatırım yapıyorum. Evim Cihangir'de, yazları ise Beyoğlu'nda yazlığımda geçiriyorum. Ofisim istiklal Caddesi'ndeki tarihi bir bina olan Taksim Palace Han'da bulunuyor. Bana milyon dolarlar da verseniz yeni binalarda oturmam. Eski binaların ruhu var. Yenilere göre de çok daha sağlıklılar. Tavan yükseklikleri çok daha iyi. Bu da yasam kalitesini artıran en önemli

DEĞER 15 KAT ARTTI
Beyoğlu, Türkiye'nin en hızlı gelişen ve en yüksek prim yapan bölgesi. 2004'te istiklal Caddesi'nde 1 milyon dolar olan tarihi bir binanın fiyatı bugün 15 milyon dolar oldu. Sadece istiklal Caddesi değil, buraya paralel sokak ve caddeler de son dönem ciddi değer kazandı. 7 yıl önce istiklal Caddesi'nde 100 bin dolar olan eski binalar bugün 3,5-4 milyon dolar arasında satılıyor.

PRİM YAPACAK YERLER
Tarihi bina yatırımı yapacak olanlara fiyatlar düşerken satın alma yapmalarını öneriyorum. Özellikle yeni yatırım yapacaklar için Talimhane, Kadıköy Mühürdar, Balat, Örnektepe, Hasköy, Şişhane ve Kulaksız bölgelerinde hala fırsat bulunuyor. Son dönemde Beyoğlu, Bankalar Caddesi ve Cihangir çok prim yaptı.

ARMAN ÖZVER TURKEYSOTHEBY'S INTERNATIONAL REALTYGENEL MÜDÜRÜ
YATIRIMCININ YENİ HEDEFİ NERESİ?

Tarihi bina yatırımcıları tarafından Beyoğlu, Galata, Cihangir, Balat şu sıralarda en çok rağbet gören bölgeler. Sirkeci, Karaköy, Eminönü bana göre giderek hızlanan destinasyonlar olacak. Anadolu yakasında ise Üsküdar, Kuzguncuk öne çıkıyor. Ancak istanbul o kadar enteresan bir şehir ki hiç hesapsız  geçtiğiniz bir sokakta bile bir anda karşınıza eski ahşap bir bina, yarısı  yıkılmış bir köşk bütün güzelliği ve  maalesef hüznü ile karşınıza çıkıveriyor. Dolayısıyla tarihi yarımada merkez olmak üzere özellikle Osmanlı döneminin yaşam mesafesi içinde kalmış mahallelerinin ve yine o dönemin mesire veya yazlık olarak kullanılan semtlerinin yatırımcının ileriki dönemlerindeki hedefi olacağını tahmin ediyorum.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz