5 milyar dolarlık yatırım yapacağız

Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut, enerji verimliliği ve Ar-Ge konusunda kat ettiği gelişmeleri anlattı.

1.01.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
5 milyar dolarlık yatırım yapacağız


GLOBAL PİYASALARA MESAJ
Uluslararası piyasalardan performansımıza ilişkin görünümümüze baktığımızda, sektörün referans yayını Platt’s’ın ve Standart and Poors’un verileri ile, şirketin mal varlığı, yatırımları, ciro ve karlılığını dikkate alarak yapmış olduğu 2012 dünya enerji şirketleri sıralamasında Tüpraş 85’inci sırada bulunuyor. Avrupa, Ortadoğu ve Afrika baz alınarak, sadece rafinericiler ve dağıtıcılar değerlendirildiğinde ise 2’nci sırada yer alıyor. Finansman kaynaklarının çeşitlendirilmesi amacıyla 2 Kasım 2012 tarihinde 700 milyon dolar tutarında, 5,5 yıl vadeli, 2 Mayıs 2018 itfa tarihli ve yüzde 4168 oranında getiriye sahip tahvil ihracını başarıyla gerçekleştirdik. Bu da bir başka açıdan uluslararası piyasaların Koç Topluluğu ve Tüpraş’a olan güvenini gösteriyor. Gelişmiş ülkelerin krizle mücadelede başarı sağlayamadığı bir dönemde ülkemizin büyümesini sürdürüyor olması umut verici. Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu olarak topluluğumuz ve ülke ekonomisine sağladığımız katkı bu nedenle çok önemli ve değerli.

VERİMLİLİKTE ÖZEL PROJELER
Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması’na dört rafinerimizde geliştirilen 14 proje ile katılırken, SEVAP-3 kategorisinde 6 bileşenle İzmir rafinerimiz, SEVAP-2 kategorisinde ise 2 bileşenle Batman rafinerimiz birincilik ödüllerine layık görüldü. Enerji verimliliği projelerinin devreye alınması ile İzmir rafinerisinde yılda 372.000 gcal enerji tasarrufu sağlanırken, Batman rafinerisinde ise 34.280 gcal tasarruf elde edildi. Yaklaşık 6,6 milyon TL yatırım tutarı ile gerçekleştirilen projelerle sağlanan enerji tasarrufundan elde edilen değer ise 22 milyon TL tutarında. Rekabetçi konumumuzun sürdürülebilirliği, değişimin dinamiklerini yakalamamız ve günün değişen koşullarına hızlı bir şekilde uyum sağlayabilmemizle mümkündür. Bu nedenle önümüzdeki çalışma dönemimizde rekabetçi yapımızı güçlendirerek daha ileri düzeylere taşımayı amaçlıyoruz. Bu hedefe ulaşmak için operasyonel ve finansal faaliyet alanlarımızda gösterdiğimiz performansı etkin bir şekilde ölçümleyerek, iyileştirme çalışmalarının devamlılığını hep birlikte çalışma kültürümüze yerleştirdik. Rafinerilerimizin operasyonel ve finansal alanlardaki performans göstergelerinin takibini ortak yöntemlerle yaparak, küresel olarak aynı faaliyet alanı içinde bulunduğumuz rafineri şirketleri arasındaki yerimizi değerlendirilmek hedefiyle yeni bir çalışmaya başladık. Performans göstergelerimizin ölçülmesi ve bölgemizdeki rafineri şirketleri arasındaki konumumuzun belirlenmesine yönelik çalışmalar Solomon Associates şirketi ile birlikte yürütülüyor. Çalışma kapsamında enerji verimliliği, bakım ve ekipman güvenilirliği, planlı bakım performansı, insan kaynağı verimliliği, operasyonel harcamalar, kapasite kullanımı, ürün verimliliği alanlarıyla ilgili performans göstergelerinin diğer rafinerilerle birlikte aylık takibi yapılıyor.

BÜYÜK YATIRIMLAR GELİYOR
Koç Topluluğu’na katılmasıyla Tüpraş’ta üretim verimliliğinden çevre düzenlemelerine, iş güvenliğinden teknolojik gelişime uzanan bir dizi yeni uygulama hayata geçirilerek kamunun sorumluluk anlayışı, özel sektörün dinamizmiyle birleştirildi. Tüpraş rafinerilerinde en yeni teknolojiye sahip modern ünitelerin devreye alınmasıyla, çevre sağlığı açısından son derece önemli olan yurtdışı piyasalarda geçerli standartlardaki akaryakıt üretimine geçildi. Özelleştirme sonrasında devreye alınan yeni ünite yatırımlarıyla, daha temiz bir çevre için düşük kükürtlü ve daha yüksek kalitede motorin üretimi yapıldı ve yüksek oktanlı benzinde de yüksek üretim kapasitesi sağlandı. Koç Topluluğu’na katılım sonrasında, AB standartlarında üretim doğrultusunda sürdürülen ana yatırım planının önemli kilometre taşlarından Kükürt Giderme ve CCR Reformer ünitelerinin Tüpraş’ın 3 rafinerisinde devreye girmesiyle birlikte, tamamı EURO normlarında olan düşük kükürtlü motorin üretim kapasitesi yılda 7 milyon ton, benzin üretim kapasitesi ise 5,8 milyon ton seviyelerine ulaştı. Anahtar teslim bedeli 2,4 milyar dolar tutarındaki Fuel Oil Dönüşüm Projesi’nin yatırım süreci içinse çalışmalara 2007 yılı baharında başlandı. Tüpraş İzmit Rafinerisi B Bölgesi’nde yapımı devam eden projenin 14 Kasım 2014’te tamamlanması hedefleniyor. Bu, Tüpraş tarihinde tek kalemde yapılan en büyük yatırım. Hedef tarihini yönetimimizin değerli desteği, çalışanlarımıza duyduğumuz inanç ve güvenle birlikte belirledik. Projemizin fiilen başladığı 14 Kasım 2011’den bugüne ilerlemede yüzde 48, sahada yüzde 25, mühendislik olarak da yüzde 87 seviyesinde işleri tamamladık. İnşaat ve montaj aşamasında ortalama 7 bin işçinin çalışacağı, ülkemizin dış ticaret dengesine yıllık 1 milyar dolara yakın olumlu katkıda bulunarak aynıoranda katma değer üretecek olan yatırım tamamlandığında bölgemiz için yeni bir istihdam alanı daha oluşturacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz