"Dev projenin temeli atıldı!"

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Margvelaşvili'nin katılımı ile 9,5 milyar dolarlık TANAP'ın temel atma töreni yapıldı.

18 MART, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Dev projenin temeli atıldı!
Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Margvelaşvili'nin katılımı ile 9,5 milyar dolarlık TANAP'ın temel atma töreni yapıldı.

Maliyeti yaklaşık 10 milyar dolar olan projeyle, Azerbaycan Şah Deniz doğalgaz alanından çıkarılan gaz Türkiye üzerinden Avrupa'ya transfer edilecek.
Azerbaycan doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nde (TANAP)  ilk kazma vurulmuş oldu.

TURKCELL'E FLAŞ TEKLİF! TIKLAYIN!

KİMLER KATILDI?

TANAP'ın temeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in katılımıyla Kars'ta atıldı. Tören'de konuşan Erdoğan TANAP'ın özgün bir proje olduğunun altını çizdi. "TANAP tüm projelerin içinde güzergahı ve hedefleriyle ayrı bir öneme sahip. Bu proje başka hiçbir projenin alternatifi değildir. Bu projeye alternatif başka bir proje yoktur" diyen Erdoğan, "Güney Gazı Koridoru" tamamen hayata geçirildiğinde Avrupa ile Hazar arasında güçlü bir bağ oluşturulacağını belirterek "Bu projeye Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye'den ziyade tüm Avrasya coğrafyasının ihtiyacı var" değerlendirmesini yaptı.


Irak ve Suriye normale dönünce Ceyhan'ın kapasitesinin artacağına işaret eden Cumhurbaşkanı, hedeflerinin Türkiye'yi bölgesinin enerji dağıtım merkezi haline getirmek olduğunu kaydetti. Cumhurbaşkanı projenin ekonomik işlevinin yanında barışa ve huzura da katkı yapacağını dile getirdi.

1850 KİLOMETRE UZUNLUĞUNDAKİ HAT 20 İLDEN GEÇECEK
Projeyle, Azerbaycan Şah Deniz doğalgaz alanından çıkarılan gaz Türkiye üzerinden Avrupa'ya transfer edilecek. Projenin maliyeti yaklaşık 10 milyar dolar. 1850 kilometre uzunluğundaki hat, Türkiye'nin 20 ilinden geçecek ve Yunanistan sınırında Edirne'nin İpsala ilçesinde son bulacak. Boru hattının yüzde 80'ini Türk şirketler yapacak, 5 binden fazla kişiye istihdam sağlanacak.

HAT, 31 MİLYAR METREKÜPE KADAR GAZ TAŞIYACAK
31 milyar metreküpe kadar gaz taşıyacak hattan Türkiye'ye ilk gaz akışının 2018'de gerçekleşmesi planlanıyor. Şu anda toplam doğalgaz ithalatında yüzde 9 olan Azerbaycan'ın payı TANAP'ın ilk aşamasının sonuçlanmasıyla yüzde 15'e çıkacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz