"Knorr gelecek nesillerin kaynaklarını koruyor"

Sürdürülebilir tarım, tüketiciler tarafından güvenle tüketifmesine olanak sağlıyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Knorr gelecek nesillerin kaynaklarını koruyor
Sürdürülebilir tarım, biyoçeşitliliği, toprağın ömrünü, ekosistemi ve çiftçi sağlığını koruduğu kadar ürünlerin de tüketicifer tarafından güvenle tüketilmesine olanak sağlıyor. Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmayı hedefleyen Knorr, Unilever’in 11 temeigösterge üzerine kurulu “Sürdürülebilir Yaşam Planı” doğrultusunda, 2015'e kadar kullandığı sebze ve baharatların yüzde 100’ünü sürdürülebilir tarım ile üretilen ürünlerden elde etmeyi planlıyor.

Bugün doğal kaynakların tahrip olduğu, suyun kıt, enerjinin pahalı olduğu bir gezegende yaşıyoruz. Dünyada 7 milyar insan yaşıyor, dünya nüfusu yılda 77 milyon artıyor. 2050 yılında 9 milyar nüfusu beslemek için gıda üretiminin yüzde 70 oranında artması gerekiyor. Bu da aynı tarım alanından daha fazla verim elde edilmesi gerektiğine işaret ediyor. Ancak aksine, değişen iklim koşulları nedeniyle özellikle gelişmekte olan ülkelerde, pek çok alanda mahsul verimliliğinin yüzde 20’den fazla düşebileceği gözlemleniyor. Ote yandan, su kaynaklarının yüzde 70’i tarım sektörü tarafından kullanıldığı için üreticilerin tarımda suyu doğru kullanması, su kaynağı açısından büyük önem teşkil ediyor. Bu yüzden Unilever’in “Sürdürülebilir Yaşam Planı” doğrultusunda gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmayı hedefleyen Knorr, sürdürülebilir tarımın bir sorumluluk değil, gereklilik olduğu vizyonuyla hareket ediyor.

Unilever’in bilimsel tarım uzmanları, çiftçiler ve danışmanlarla birlikte hazırladığı 11 temel gösterge üzerine kurulu “Sürdürülebilir Tarım Tüzüğü”, Knorr’un sürdürülebilir tarım vizyonunun hayata geçmesinde büyük önem taşıyor. Tüzüğe uyum sürecinin birinci aşamasında tedarikçiler sürdürülebilir tarım hakkında bilgilendiriliyor. Sonrasında tedarikçilerden tarımsal faaliyetlerini tüzüğe uygun olarak gerçekleştirmeleri bekleniyor. 19 tedarikçisi ve 4 bin Türk çiftçisiyle el ele veren Knorr bu kapsamda 2015’e kadar kullandığı sebze ve baharatların yüzde 100’ünü sürdürülebilir tarım ile üretilen ürünlerden elde edecek. Sürdürülebilir tarım uygulamalarıyla sulama, gübreleme ve tarım ilacında doğru teknikler kullanılarak toprağın veriminin korunması, bunu yaparken biyoçeşitliliğin de gözetilmesi sağlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz