"E-Bank Nüfusu 1.2 Milyona Ulaştı"

Türkiye, internet bankacılığında hızlı yol aldı. Çok sayıda banka, Batı standartlarında hizmet vermeye başladı. Ancak, kullanım düzeyi istenen oranda değil. Avrupa Birliği ülkelerinde sanal bankacı...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
E-Bank Nüfusu 1.2 Milyona Ulaştı
Türkiye, internet bankacılığında hızlı yol aldı. Çok sayıda banka, Batı standartlarında hizmet vermeye başladı. Ancak, kullanım düzeyi istenen oranda değil. Avrupa Birliği ülkelerinde sanal bankacılığı kullananların, internet kullanıcıları içindeki payı yüzde 42 düzeyinde. Üstelik 2005 sonunda yüzde 50’yi geçmesi bekleniyor. Türkiye’de ise yüzde 30’u ancak buluyor. 1-1.2 milyon arasında kullanıcı olduğu tahmin ediliyor. 2007 hedefinde ise oranın yüzde 42 düzeyine çıkması var.  
 
Forrester Research’ün araştırmasına göre, Avrupa’da internet bankacılığı kullanıcılarının  
toplam internet kullanıcılarına oranı yüzde 42’ye ulaşmış durumda. Bu rakamın 2005 yılında yüzde 50’ye 2007 yılında ise yüzde 58’e çıkması bekleniyor.  
 
Avrupa’da internet bankacılığını en fazla kullanan internet kullanıcıları ise Finlandiya’da bulunuyor. 2003 yılı itibariyle internet kullanıcılarının yüzde 62’si, internet bankacılığını da aktif olarak kullanıyor. Finlandiya’yı yüzde 60 ile İsveç, yüzde 59 ile Hollanda, yüzde 50 ile İsviçre izliyor. Bu oran Norveç’te yüzde 49, Almanya’da yüzde 48, Avusturya ve Danimarka’da ise yüzde 46 seviyelerinde. Rakamlar da açık olarak gösteriyor. Avrupa bölgesinde, internet bankacılığı kullanımı oldukça yaygın. Üstelik 2007 için yapılan tahminler internet bankacılığı kanalının gelecekte çok daha fazla kişi tarafından kullanılacağını net olarak ortaya koyuyor.  
 
Forrester Research’ün araştırmasına göre, 2007 yılında Finlandiya ve Hollanda’daki internet kullanıcılarının yüzde 74’ü internet bankacılığını da kullanmaya başlayacak. İsveç’teki internet kullanıcılarının yüzde 72’si, İsviçre ve Norveç’tekilerin yüzde 64’ü, Avusturya’dakilerin yüzde 63’ü, Danimarka’dakilerin ise yüzde 62’sinin internet bankacılığı hizmetinden yararlanması bekleniyor.  
 
Türkiye’de yüzde 30  
 
Türkiye’deki rakamlar ise Avrupa ülkeleri kadar parlak değil. Gerçi çok kısa zamanda yol alındığı ve işlem hacminin birçok Avrupa ülkesiyle yarışacak durumda olması bankaların gelecek konusunda daha iyimser düşünmesine neden oluyor.  
 
Türkiye için bu konuda yapılan araştırma olmadığı için internet ve internet bankacılığı kullanıcıları konusunda net rakamlar bulmak bir hayli zor. Yapılan araştırmalar, Türkiye’deki internet kullanıcılarının 4 milyon civarında olduğunu gösteriyor. Bankalardan aldığımız verilere göre, internet bankacılığını kullanan kişi sayısı da 1-1,2 milyon kişi arasında değişiyor. Sonuçta internet kullanıcılarının yaklaşık yüzde 30’luk bölümünün sanal bankacılık hizmetinden de yararlandığını hesaplıyoruz.  
 
Bankacılara göre, oranın Avrupa ülkelerinin altında olmasının en önemli nedeni, internetin yaygınlaşmaması. Ayrıca, bankacılık hizmetinden yararlanan kişi sayısının da oldukça az olması bu oranı düşürüyor.    
 
Garanti Bankası Şubesiz Bankacılık Birim Müdürü Burak Ali Göçer, Türkiye’de internet bankacılığı kullanımının ulaştığı rakamların küçümsenemeyecek kadar hızlı büyüdüğünü söylüyor. Kullanıcı sayısı olarak hala Avrupa’nın altında olduğumuzu belirten Göçer, “Ancak, işlem hacimleri ve işlem adetlerine baktığımızda birçok Avrupa ülkesiyle yarışabilir konumdayız” diyor.  
 
Rakamlar nasıl değişecek?  
 
Forrester Research’ün araştırması, Avrupa’da internet bankacılığı kullanımının hızlı bir şekilde büyümeye devam edeceğini net olarak ortaya koyuyor. Ancak, Türkiye’yle ilgili bu konuda yapılan herhangi bir araştırma yok. Bu nedenle de bankacıların tahminlerinden yola çıktık. Buna göre, Türkiye’de 2005 yılında toplam internet kullanıcılarının,sanal bankacılık kullanıcılarına oranı yüzde 40, 2007 yılında ise yüzde 45 düzeyine ulaşacak. Tabii bu tahminleri iyimser olarak değerlendirenler de var.  
 
Garanti Bankası Şubesiz Bankacılık Birim Müdürü Burak Ali Göçer, Türkiye’de internet kullanımının henüz çok yaygın olmadığına dikkat çekiyor. İnternet kullanımının yanı sıra bankacılık hizmeti alan kişilerin sayısının artmasıyla birlikte internet bankacılığı kullanımının da hızlı bir şekilde artacağını söylüyor. Burak Ali Göçer, özellikle hisse senedi işlemlerinin internet üzerinden daha etkin bir şekilde yapılmaya başlanmasıyla internet bankacılığı kullanımının da artacağını ifade ediyor.  
 
Dışbank Genel Müdür Yardımcısı Taner Ayhan, internet bankacılığında ilk kullanımın önemli olduğunu söylüyor. Ayhan, “Müşteri bir kez kullandığında internet bankacılığının kolaylığını görecek. Sonuçta da bunun devamı gelecek. Bu nedenle banka müşterilerinin internet şubesine yönlendirilmesi, teşvik açısından çok önemli” diyor.  
 
En önemli sorun güvenlik  
 
Türkiye’de internet bankacılığının yaygınlaşmamasının en önemli nedenlerinden biri de güvenlik. Bankalar güvenlik konusunda sürekli çalışmasına rağmen, internet bankacılığı kullanıcılarının güvenlikle ilgili çekinceleri aşılabilmiş değil.  
 
Dışbank Genel Müdür Yardımcısı Taner Ayhan da, internet bankacılığında şu anda en önemli sorunun güvenlik olduğunu söylüyor. Bankaların internet bankacılığında ürün yelpazesi açısından son derece zengin olduğunu ve genellikle bu yönleriyle ön plana çıktığını ifade ediyor. Ancak güvenlik konusunda da pek çok Avrupa ülkesiyle aynı konumda olunduğunun da altını çiziyor. Taner Ayhan, sözlerini şöyle sürdürüyor:  
 
“Aslında internet bankacılığında güvenli bir yapı var. Ancak sürekli geliştirmek gerekiyor. Bankalar ve bu konuda faaliyet gösteren diğer şirketler bu konuda sürekli çalışıyor. Bu nedenle çok ileri bir konumdayız. Ancak güvenlikle ilgili sürekli yeni sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle internet bankacılığı müşterilerinin de işlem yaparken dikkat etmesi gerekiyor.”  
 
INTERNET BANKACILIĞI NASIL BÜYÜYECEK?  
 
Yapı Kredi Bankası Alternatif Dağıtım Kanalları Geliştirme Yönetmeni Hüseyin Özdemir, Türkiye’nin internet bankacılığında hedeflerine ulaşmak için yapacağı çok ciddi işler olduğunu söylüyor. Hüseyin Özdemir, görüşlerini şöyle anlatıyor:  
 
TEKELİN KALKMASI PAZARI BÜYÜTECEK    
 
Öncelikle Türk Telekom tekelinin kalkmasıyla oluşacak rekabetçi ortamda iletişim ücretleri ucuzlayacak. Bu da doğal olarak ISS'lerin verdiği internet erişim hizmetlerine doğrudan yansıyacak: Sonuçta nihai kullanıcı ucuz internet kullanımına kavuşacak.  
 
PC SATIŞLARI ARTACAK  
 
Türkiye ekonomisindeki olumlu gelişmelerin devam etmesiyle daha da ucuzlayacak tüketici kredileri sayesinde uzun vadeli ve düşük miktarlı ödeme seçenekleriyle PC satışlarında ciddi bir artış sağlanması kullanımın artması açısından son derece önemli.  
 
VERGİLER YENİDEN DÜZENLENMELİ  
 
Vergi sisteminde yapılacak düzenleme ile iletişim ve IT sektörüne uygulanan vergilerin yeniden düzenlenmesi gündeme gelecek. Bu da doğrudan tüketiciye fiyat avantajı sağlayacak. Sonuçta hem tüketicinin alım gücü artacak, hem de internet altyapısı gelişecek.    
 
KAMULARIN YATIRIMI ARTACAK  
 
Kamu kurumlarının durdurulmuş veya yavaşlatılmış IT yatırımlarını tekrar harekete geçirmesiyle özellikle eğitim, maliye ve sağlık alanlarında yapılacak yatırımlar ile internet kullanımını artıracak. Sonuçta ülke genelinde doğal bir eğitim olanağı yaratılacak.  
 
ALTYAPININ GELİŞMESİ DESTEK VERECEK  
 
Gelişen altyapı sayesinde bankacılık sistemiyle ilişkili tüm bireysel kullanıcıların ve tüm sektörlerde hizmet veren kurumların internet bankacılığını çok yaygın ve etkin bir şekilde kullanacağını düşünüyorum. Bankalar olarak bize düşen görev de, bu hizmeti kesintisiz ve güvenli bir şekilde müşteri memnuniyetini sürekli gözeterek sunmak olacak.    

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz