"E-Öğrenme’de Yeni Yaklaşım"

Ali Gürer / SBS E-Öğrenme Bölüm Müdürü   Siemens Business Services Türkiye (SBS), e-learning (e-öğrenme) alanında önemli bir yeniliği başlattı. Business Academy adlı bu proje, şirketlerin...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
E-Öğrenme’de Yeni Yaklaşım
Ali Gürer / SBS E-Öğrenme Bölüm Müdürü  
 
Siemens Business Services Türkiye (SBS), e-learning (e-öğrenme) alanında önemli bir yeniliği başlattı. Business Academy adlı bu proje, şirketlerin online eğitime hızlı ve yatırım yapmadan geçişini hedefliyor. Üstelik “kullandıkça öde” mantığıyla… SBS’in e-öğrenme bölüm müdürü Ali Gürer,  “Bu sistemle çok geniş ve zengin bir kütüphaneye erişim sağlıyoruz. 600 kurs normalde kolay elde edilebilecek bir şey değil” diyor.  
 
Dünyada e-öğrenme pazarının büyüklüğünün yıl sonunda 11 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Yeni bir uygulama olmasına karşın Türkiye’de alınan mesafe ve bu alandaki potansiyelin büyük olduğuna dikkat çekiliyor. Zaman ve mekan sınırlaması olmayan, ciddi maliyet avantajı sağlayan bu yeni öğrenim türünün Türkiye’de de hızla yaygınlaşacağı düşünülüyor. Bu alanda faaliyet gösteren firmaların sayısı da giderek artıyor.  
 
Siemens Business Services (SBS) de kurumlara yönelik e-öğrenme için yeni model geliştirenlerden biri. Hizmetin adı ise Business Academy. Proje, bu alanda dünyanın en önemli içerik sağlayıcılarından biri NETg’nin (National Education Training Group) Türkiye temsilcisi Intermedia ile ortaklaşa yürütülüyor. 3 bin kursluk geniş bir kütüphane altyapısıyla, haziran ayı başında hizmet vermeye başladılar. Yeni modelin en önemli farkı ise “Kullandıkça öde” prensibiyle fiyatlandırılıyor olması. Yani baştan bir yatırım yapılmıyor.  
 
Siemens Business Services E-Öğrenme Bölüm Müdürü Ali Gürer, SBS Türkiye’nin e-öğrenme bölümü’nün, bu alanda 88 ülkeye hizmet verdiğini hatırlatıyor. Zengin içerik ve söz konusu deneyimle bu alanda iddialı olduklarını belirtiyor. Gürer, Digital’e yeni modeli ve diğer modellerden farkını anlattı:  
 
Business Academy hangi ihtiyaçtan doğdu? Faydaları neler?  
 
Business Academy, şirketlerin e-öğrenmeye kolay bir adım atabilmesi, çok fazla yatırıma gitmeksizin şirketlerinde başlatabilmesi için oluşturulan bir çözüm. Bir çeşit ASP (Uygulama Servis Sağlayıcılığı-Application Service Provider) modeline verilen bir hizmet.  
 
E-öğrenme, Türkiye’de yeni bir kavram. O yüzden birçok şirket, henüz bunun faydalarını değerlendirme ve projelendirme aşamasında. Biz de geçmişte, şirketin karar alma süreçlerinde bu değerlendirmeyi yapmaksızın ciddi bir yatırıma girmenin kolay olmadığını gördük.  
 
Yatırım yapmadan da değerlendirme yapma olanağı bulamıyorlar. Buna bir çözüm getirmek için yola çıktık. Bu modeli geliştirdik.  
 
Normalde e-öğrenme yapabilmek için, öğrenme yönetim sistemine (LMS-Learning Management System) ihtiyaç var. Bunun üzerine dersleri, öğrenme içeriklerini alıp elektronik ortamdaki dersleri koymanız gerekiyor. Bu bir donanım altyapısı da gerektiriyor. Biz halihazırdaki yaklaşık 600 kursu kendi donanımlarımız üzerine yükledik. LMS’i de yükledik. Kurumlar bizden sadece kullanıcı adı ve şifresi alarak kendi içlerindeki istedikleri kadar kullanıcıya e-öğrenme kurslarını sağlayabiliyor.  
 
SBS bu projenin hangi kısmını üstlendi? İş ortağınız var mı?  
 
Bu çalışmada içerikler NETg firmasına ait. NETg, dünyada bu konuda en büyük firmalardan biri. Bu şirketin Türkiye temsilcisi de Intermedia. Projeyi Intermedia ile ortak olarak gerçekleştirdik.  
 
Aynı zamanda bu içeriğin Türkiye’deki satışıyla ilgili de bir ortaklığımız var. Yani SBS ve Intermedia’nın ortaklığıyla Türkiye’de NETg kursları satılabiliyor. Biz SBS’in Kartal’daki büyük veri merkezinde kendi donanımlarımızı kurduk. Üzerine getirip LMS’i ve kursları yerleştirdik. Kendi iletişim altyapımız üzerinden kursları sunmaya başladık.  
 
Ne zaman hizmet vermeye başladınız? Kaç firma almaya başladı yada talip oldu?  
 
Bu hizmeti Haziran ayının başında devreye aldık. Lansmanımızda yaklaşık 60 firmaya deneme hakkı tanıdık. Şu anda onlar deneme aşamasında. Çoğunlukla büyük şirketler. Bizim hedef kitlemizi, ağırlıklı özel sektör olmak üzere, kendi ortamında e-öğrenmeyi gerçekleştirmek isteyen büyük firmalar oluşturuyor.  
 
Sizin uygulamanızın diğer e-öğrenme modellerinden bir farkı var mı? Hizmette nasıl farklılaşmayı planlıyorsunuz?  
 
Bizim şu anda 70 kişinin çalıştığı bir e-öğrenme uzmanlık merkezimiz var. Bu, aynı zamanda SBS’in 88’in ülkedeki faaliyeti içinde de yetkili bir merkez. Bütün dünyadaki SBS’lere buradan hizmet veriyoruz. Bu konularda geniş bir yatırımımız var. Fakat biz genelde özel içerik geliştirmesi üzerine ve büyük çaplı projeler üzerine çalışıyoruz.  
 
Normalde şirketin e-öğrenmeye başlayabilmesi için bir yıl içinde kaç kişiye, kaç kurs olacağını hesaplayıp, buna göre bir yatırım yapması gerekiyor. Bizim sistemimizde ise firma bizimle bir sözleşme imzalıyor. Ama herhangi bir ticari taahhüt altına girmiyor. Bir ya da iki yıl boyunca ne kadar olursa olsun o firmadan hiç kimse kurs almazsa hiç para ödemiyor.  
Sadece maliyet değil farkımız.  
 
Bu sistemle çok geniş ve zengin bir kütüphaneye erişim sağlıyoruz. 600 kurs normalde kolay elde edilebilecek bir şey değil. Bizim gibi bu alanda bütün dünyaya eğitim veren bir firma var.  
 
Diğer yanda ise çok az sayıda elemanı olan çok az eğitim veren firmalar da var. Maalesef Türkiye’de birçok firma son derece kısıtlı belki 15-20 kursluk kütüphaneyle bu hizmeti sağlıyor. En önemli farklarımızdan biri bu. Bir tarafta 3 bin kursluk NETg kütüphanesi, bir tarafta da her türlü içeriğin geliştirilmesini sağlayacak uzmanlık ve birikim. Bizim bu alanda 70’e yakın çalışanımız var.  
 
Normalde e-öğrenme sistemi nasıl işliyor?  
 
Genelde baştan kişi ve kurs sayısı belirleniyor. Ona göre belli bir para baştan yatırılıyor. Bir de LMS alıp kuruyorsunuz. Onun parasını da ödüyorsunuz. Bir de donanım alıp onun üzerine bunları kurmanız gerekiyor. Bizim sistemimizde hemen ertesi gün şifrenizi alıp kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Sadece kullandığınız kadar, her ay sonunda kaç kişi kaç kurs almışsa ona göre ödeme yapılıyor.  
 
Fiyat aralığınız nedir?  
 
Ücretlendirmeyi kullanım başına yapıyoruz. Örneğin, 5 kişi 10’ar kurs almışsa 50 eder gibi hesaplıyoruz… Kimse hiç kurs almazsa hiç para ödenmiyor. Bir yıl içinde belli kullanıma kadar belli fiyatlar var. 100 kullanıma kadar, 100-250 kullanım arası, 250-500 ve 500’ün üstü şeklinde. Kırılım noktaları var. Her kırılımı atladıkça fiyat düşüyor. Fiyatın düştüğü oranda daha sonrasında ücretsiz kurs sağlayarak en son geldikleri kırılımdan bütün kursların parasını ödemelerini sağlıyoruz. Fiyatlar aynı eğitimleri sınıf ortamında almaya oranla ortalamada dört-beş kat daha düşük.  
 
Eğitimlerin içeriğinden biraz bahseder misiniz? Hangi konular var?  
 
İçerikler dört-beş ayrı başlıkta. Masaüstü uygulamalarına yönelik Office, Windows gibi konular ve teknik içerikler var.  
 
Bunun dışında kişisel ve profesyonel gelişime yönelik eğitimler var. Coaching, satış, telefonda konuşma ve iş İngilizcesi gibi çeşitli başlıklar mevcut. Halihazırda 600 eğitim var. Fakat NETg’nin sağladığı toplamda 3 bin eğitimlik bir kütüphane var. Bu 3 bin eğitimin herhangi bir tanesi istendiği anda Business Academy’ye yüklenebiliyor.  
 
“HEMEN ERTESİ GÜN KULLANMAYA BAŞLAYABİLİRLER”  
 
Sizden eğitim alacak şirketlerin ne yapması gerekiyor?
 
 
Herhangi bir sınırlama yok. Firma herhangi bir ticari taahhüt altına girmediği için ertesi gün başlayıp, sadece kullandığı kadarını ödüyor olabilir. Bunun için de http://businessacademy.sbs.com.tr adresinden bizimle bağlantıya geçebilir veya SBS’in satış ekipleriyle bağlantıya geçerek hemen ertesi gün kullanmaya başlayabilirler. Sadece internet bağlantısı olması yeterli. Bu erişimin de çok hızlı olması gerekmiyor. Evden bir modemle bağlanıldığında dahi kurslar çok rahatlıkla kullanılabiliyor.  
 
Bizimle bağlantıya geçildiğinde satış ekibimizden biri gidip daha detaylı olarak soruları yanıtlıyor. Alınmak istenen bilgileri veriyor. Daha sonra kurumun bizim sunduğumuz kütüphane içinde kullanmak istemediği eğitimler varsa o eğitimlerin erişiminden çıkarıyoruz.    
 
“YIL SONUNA KADAR 30 FİRMA HEDEFLİYORUZ”  
 
Dünyada e-öğrenim pazarı hangi boyutta? Sizin Türkiye pazarıyla ilgili hedefleriniz neler?
 
 
IDC bu yıl sonu için dünya e-öğrenim pazarı büyüklüğünü 11 milyar dolar civarında tahmin ediyor. Geçtiğimiz yıllarda ve önümüzdeki dönem için öngörülen büyümeye bakarsak her yıl e-öğrenme pazarının yüzde 83 büyüdüğü tahmin edilmiş. Çünkü, hızla sınıf ortamındaki eğitimler elektronik ortama kayıyor. Dünyada içerik en önemli faktör aslında. İçerik sayısı arttıkça hızla e-öğrenmeye doğru kayış var. 2005 yılında BT konusundaki bütün eğitimlerin yüzde 26’sının e-öğrenmeyle verileceği tahmin ediliyor.  
 
SBS E-öğrenme bölümünün iki alanda faaliyeti var. K12 dediğimiz ilköğretim ve lise müfredatına yönelik Vitamin paketleri. İkincisi kurumsal alandaki faaliyetler. SBS’in faaliyeti olan 88 ülkeye bu anlamda destek veriyoruz Türkiye’den. Bunu hizmet ihracatı mantığı içinde gerçekleştiriyoruz. Şu anda 10’a yakın ülkede oluşmuş projelerimiz var. Aynı zamanda AB Altıncı Çerçeve Programı kapsamında bütün Avrupa çapında okullara yönelik bir projenin koordinatörlüğü için teklif verdik. Business Academy’de ise ilk yıl içinde en az 30 firmayı hedefliyoruz. Firma başına da belli düzeyde kullanım olacağını öngörüyoruz.  
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz