Microsoft’tan Sunucu Atağı

Mustafa İçil / Microsoft Türkiye Ürün Müdürü    Microsoft yeni sunucu yazılımını pazara sunmaya hazırlanıyor. Windows Server 2003, her ölçekteki kurum için verimli iş süreçleri yaratmayı...

1.05.2003 03:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Mustafa İçil / Microsoft Türkiye Ürün Müdürü  
 
Microsoft yeni sunucu yazılımını pazara sunmaya hazırlanıyor. Windows Server 2003, her ölçekteki kurum için verimli iş süreçleri yaratmayı hedefleyen bir platform. Server 2003, bilgi işlem altyapısının yüzde 30 daha verimli çalışmasını sağlıyor, yönetim maliyetlerini yüzde 20, kurulum maliyetlerini yüzde 50 düşürüyor. Microsoft Türkiye Ürün Müdürü Mustafa İçil, Windows Server 2003’ün müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirildiğinin altını çiziyor.  
 
Geçtiğimiz günlerde lansmanı yapılan Server 2003 için dünya çapında 70 bin iş ortağı eğitilmiş. Türkiye’de de 200’e yakın iş ortağı eğitimlerini aldı. Mustafa İçil, bu rakamın kısa sürede bine çıkacağını söylüyor. Bu platform üzerinde özel uygulamalar geliştirmeleri için dünya çapında 2 bin 500’e yakın yazılım firmasının desteği alınıyor.  Server 2003’ün beta versiyonu da bir rekora ulaştı. Dünya çapında 550 bin beta kullanıcısına sahip olan ürün için ayrıca 1 milyonun üzerinde beta kodu cd’leri dağıtılmış. Windows Server 2003’ü Türkiye’de beta versiyonunda kullanmaya başlayan firmalar arasında Doruk.net, Ada.net, Dışbank ve THY yer alıyor.  
 
Microsoft server dünyasına Windows NT ile atılmıştı. Daha sonra Windows Server 2000 geldi. Microsoft kurumsal pazarda kritik iş uygulamalarında Windows Server 2000 ile kullanılmaya başlandı ve sunucu pazarında söz sahibi oldu. Windows platformları şu anda dünyada sunucu platformlarının yüzde 70’ini oluşturuyor. Windows Server 2003, son 3 yılda bilişim teknolojileri altyapılarında gelişmelerin hepsini aynı çatı altında topluyor. Server 2003’ün özelliklerini ve iş dünyasına getirdiği yenilikleri Microsoft Türkiye Ürün Müdürü Mustafa İçil Dijital’e anlattı.  
 
Microsoft’un 2003 yılında sunduğu sunucu ailesinde ne gibi yenilikler var?  
 
Farklı ihtiyaçlar için geniş bir ürün yelpazesi sunuyoruz. Windows Server 2003’te, bir önceki versiyonuna benzer ürün tipleri bulunuyor. Bir tane de Web Edition paketi sunuluyor. Web Edition tamamen web sunucusu olarak tasarlanmış bir paket. Web uygulamaları ve web hosting gibi işlevleri de üstleniyor. Bu ihtiyaçlar için optimize edildi. Standard Edition dediğimiz paket, Web Edition’dan daha esnek. Benzer ölçeklenebilirliğe sahip. Fakat, bu ürün KOBİ’leri hedefliyor.      
 
Temel dosya-yazıcı paylaşma işlemlerini gerçekleştiriyor ve büyük firmaların ufak departmanlarında kullanılabiliyor. İhtiyaçlar arttığı zaman ise Enterprise Edition’ı öneriyoruz. Bu paketin kümeleme gibi birçok ek özelliği bulunuyor. Daha kuvvetli sistemleri destekliyor. En güzel yeniliklerinden bir tanesi 32 bit’e ek olarak 64 bit versiyonu da çıkıyor. Böylece Intel’in Itanium işlemcilerini de destekleyebiliyor.  
 
Bir de Datacenter var. Datacenter, paketten öte bir program. İçinde server’ın çok daha ölçeklenebilir güçlü bir versiyonu bulunuyor. Ek olarak arkasında çok özel destek ve servis programları var. Burada hedeflenen bankacılık veya iş yükünün canlı olduğu gerçek zamanlı  
İşlemlerin gerçekleştiği çok daha büyük ölçekli sistemler. Microsoft yüzde 99.9 ayakta kalabilirlik garantisi veriyor. Yılda 5 dakika kesinti ile sistemin ayakta kalma garantisi sunuluyor.  
 
IT altyapılarından müşteriler ne bekliyor?  
 
Biz müşteri ihtiyaçlarını 4 temel başlıkta topladık. Bunlardan ilki, iş verilerine hızlı erişim. Çok karmaşık verilerden bahsediyoruz. Aynı makineden, benzer uygulamaları kullanarak verileri çekmek ve analiz edebilmek isteniyor.  
 
İkinci olarak şirket içi takımların, iş ortaklarının ve müşterilerin bir araya getirilebilmesi ve birbirine bağlanması gerekiyor. Belki iş ortaklarınızdaki servisleri müşterilerinize pas etmek isteyeceksiniz. Bu altyapıyı ve bağlantıyı sağlamak da bir başka ihtiyaç.  
 
Firmaların günümüzde çevik de olmaları gerekiyor. Microsoft’un çevik yaklaşım vizyonu var. Ekonomide, firma yapılarında, iş süreçlerinde değişiklikler oluyor. Firmaların, bu değişikliklere hızlı bir şekilde adapte olabilmeleri gerekiyor. IT altyapısının da bunu destekliyor olması lazım.  
 
Dördüncü ihtiyaç ise çalışanları temel alıyor. Firma çalışanlarının daha verimli ve daha hızlı olması isteniyor. Ortak çalışma ortamlarının daha etkin oluşturulabilmesi gerekiyor. IT altyapılarından temel müşteri ihtiyaçları bu şekilde özetleyebiliriz.  
 
Microsoft’un bu ihtiyaçları adresleyen çözümleri neler?  
 
Microsoft’un bu ihtiyaçlar doğrultusunda Server 2003 geliştirilirken verdiği önemli mesajlar var. Bunlardan bir tanesi çeviklik, yani işletmelerin hızlı hareket edebilmesi. Bunu sağlayabilmek için işletmelerin verimli çalışabiliyor olmaları gerekiyor.  
 
Bir başka mesaj “Güvenilir Bilgi İşlem”... Microsoft olarak IT altyapınızı kuruyor, iş uygulamalarınızı, verilerinizi bu altyapıya koyuyoruz. Bu altyapının kesinlikle güvenilir olması gerekiyor. Firmanın dışarıdan saldırılara hazırlıklı, sistem kesintilerini önleyebiliyor olması şart.  
 
Microsoft, bu amaç için “Güvenilir Bilgi İşlem” adı altında bir çalışma başlattı. Çalışma dahilinde 10 hafta boyunca bütün uygulama geliştirme işlemleri durduruldu. 13 bin kadar developer, güvenlik konusunda eğitimden geçirildi. Microsoft’un devam eden yatırımlarından biri. Şu anda 200 milyon dolara yakın yatırım yapıldı. Windows Server 2003, bu yatırım sonucunda ortaya çıkan ilk ürün.  
 
Üçüncü mesajımız Microsoft’un .Net vizyonu. .Net, çalışanlar, iş ortakları ve müşterilerin bağlantısını sağlayan yapı.  
 
Dördüncü mesaj da katma değer. Altyapınız geri dönüş sağlaması, sağladığı zaman da çok önemli. Windows Server 2003 tüm bu müşteri ihtiyaçlarını aynı çatıda adresliyor.  
 
Server 2003’ün diğer modellere göre ne gibi artıları var?  
 
Windows Server, verimlilik, güvenilirlik, bağlılık ve katma değer sağlıyor. Şu ana kadar ürünün beta kullanımını yapmış müşterilerde yapılan ölçümlerin sonuçları, BT operasyonlarının yaklaşık yüzde 30 daha verimli çalıştığını gösteriyor. Bu rakam, zaman ve maliyet kazançları değerlendirilerek ortaya çıkıyor. Firmalar, BT çalışanlarının yüzde 35’ini mevcut işlerinden kaldırıp değer katacak, sorumluluk isteyen işlere kaydırmayı başarmışlar.  
 
Kurulum maliyetleri Windows NT 4.0 ile karşılaştırıldığında yarı yarıya aşağı çekilmiş. Daha beta aşamasında yapılan bir testler, dosya-yazıcı paylaşımı ve web servislerinde 2 kat daha yüksek performans sağlandığını gösteriyor.  
 
Kullanıcı tarafında da birçok ek özellikler geliyor. “Sharepoint Team Services”, bunlara bir örnek. Bu özellik ile çok daha kolay ve hızlı ortak bir portal oluşturabiliyorsunuz. Ortak takvim ve dokümanlarımızı paylaşabilmek için portal oluşturma işlemini kolaylaştırıyor.  
 
“Windows Rights Management” da, çok önemli özelliklerden bir tanesi. Bir e-mail gönderdiğiniz zaman, mailin içeriğinin değiştirilememesini ve hatta o mailin başkasına gönderilememesini  sağlayabiliyorsunuz. Maile ayrıca zaman limiti de koyabiliyorsunuz. 3 Mayıs 2003’ten sonra bu mailin okunmasını önleyebilirsiniz. Kendi kendini yok eden mesajlar da gönderebiliyorsunuz. Bunu da çok basit bir zaman limiti koyarak gerçekleştirmek mümkün. Windows Rights Management, kağıt işini hepten yok edecek bir özellik.  
 
Maliyetler nasıl düşüyor?  
 
Maliyetleri kesmek için konsolidasyon yapmak lazım. 4 tane server varsa, belki 1 tane makineyle işleri başarmak mümkün olabilir. Şu anda IT dünyasında en çok konuşulan konulardan bir tanesi konsolidasyon ve otomasyonu sağlamak. Yani işleri otomatik gerçekleştirebilmek, iş yükünü azaltabilmek.  
 
İş yükünü, farklı verilerin entegrasyonunu ve bunun için gerekli servisleri kullanarak azaltabilirsiniz. Server 2003’ün çok farklı yönlere doğru bir ölçeklenebilme özelliği var. Öncelikle mevcut sisteminiz büyütülebilir. Datacenter’a geçebilirsiniz ve bütün verilerinizi buraya aktarırsınız. Dışa doğru ölçeklenebilir. Bunu da sistem ekleyerek yapabilirsiniz. İş yükünü “server”lar üzerinde dağıtabilir, farklı coğrafyalara ulaşabilirsiniz. Bu sayede uzaktaki sistemlerin yönetimi de kolaylaşmış olur.  
 
Server2003’te bir yeni kategori daha sunuyoruz. Aşağıya doğru ölçeklenebilme ile uygulamalarınızdan ufak, mobil cihazlar da yararlanabilir. Windows NT 4.0’a göre 100 kat daha fazla ve 4 yönde ölçeklenebilme özelliği sunuyoruz. Yaklaşık 10 kat daha fazla performans elde ediyorsunuz NT 4.0’a göre maliyeti de 10’da biri.  
 
Maliyet, sırf donanım ve yazılımdan oluşmuyor. Ufak veya büyük bir şirket olsun toplam IT maliyetlerinde yazılım işin çok ufak bir kısmı. IDC’nin 2002 yılında yaptığı bir araştırmaya göre, yazılım, toplam maliyetin sadece yüzde 3’ünü oluşturuyor. Önemli olan ek maliyetleri de kısabilmek. Server 2003 ile sistem yöneticilerinin eğitim maliyetleri de düşüyor, destek ve danışmanlık ihtiyaçları azalıyor. Server 2003’te belli sihirbazlar da var. Kullanıcı bu sihirbazlarla neler yapabileceğini çok daha rahat görüyor. İşi fazla bilmeyen bir kişi bile çok rahat kullanabiliyor.  
 
Server 2003 yönetime ne katıyor?  
 
Yönetim tarafında önemli olan zamandan tasarruf edebilmek, işleri hızlı bir şekilde yapabilmek ve entegrasyonu sağlayabilmek. Yönetim tek bir paketle tüm problemleri adreslemek ve tüm servisleri elde etmek istiyor. Server2003’ün, Server2000’e göre çok daha geliştirilmiş bir yönetim ara yüzü var. Tamamen Active Directory üzerine kurulu. Bu yapı esnekliği de artırıyor. Active Directory üzerinden yapılan bir güncelleme işlemi Server 2000’e göre yaklaşık 4 kat daha hızlı gerçekleşiyor.  
 
Ayrıca, kurulum aşamasında işlemleri hızlandıracak birçok servis sunuyor. Automatic Deployment Services (ADS) ile merkezden yapılan belli tanım ve imajların farklı sunuculara kurulumu 15-20 dakika içinde otomatik olarak gerçekleştirebiliyor. İnanılmaz bir zaman kazancı söz konusu. Daha da güvenli de bir altyapı ile bunları yapmış oluyorsunuz.  
 
KOBİ’lere yönelik ne gibi yenilikler var?  
 
KOBİ’lerin belli hedefleri var. Temel ihtiyaçları karşılamak, IT ekipleri çok geniş olmadığı için kurumsal tarafta kolay adapte edilebilen sistemler istiyorlar. Server 2003’te KOBİ’lerin beklentilerine paralel olarak iş yükü çok daha az olan uygulamalar var. Eski sistemlerini rahatça Server 2003’e taşıyabiliyor, daha kolay yönetebiliyorlar. KOBİ’ler çoğu zaman bir sunucu üzerinde birçok işlerini gerçekleştiriyorlar. Bu nedenle sunucunun performansı da işlerinde önemli rol oynuyor. Güvenebilecekleri bir sistem arıyorlar. Destek elemanları her zaman her türlü problemi anında çözemiyor. Sorun çıkarmayacak bir işletim sistemi gerekiyor. Server 2003 ile KOBİ’ler tüm bu problemlerini çözebiliyor, ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.  
 
EN GÜVENİLİR SUNUCU  
 
Server 2003 iş hayatına ne katıyor?
 
 
Bireyler için önemli olan verilere hızlı erişebilmek, iş akışlarını hızlandırabilmek. Bu sayede yönetim süreçleri de hız kazanıyor. Windows server bir altyapı ürünü. Biz temel teknolojiyi sunuyoruz. Bu teknoloji .Net altyapısı ile geliştirilmiş web servisleri için en iyi uygulama platformu. 2 kat daha yüksek performans ile çalışıyorsunuz.  
 
Geçtiğimiz 3 yıl içerisinde Windows Server 2000’den beri çok farklı uygulamalar ortaya çıktı. IT sektörünün ve firmaların üzerinde en çok üzerinde durduğu konulardan biri web servisleri. Birçok firma altyapılarını web servisleri ve dağıtık uygulamalar yönüne götürüyor. Bütün iş süreçlerini web servislerine taşımaya çalışıyorlar. Bu sayede belli bir standarda doğru gidiliyor.  
 
Arka planda kullanılan bir XML dili var. cep telefonu ve pc gibi farklı cihazlar için çok benzer komutlar kullanılıyor. Kullanılan altyapı o kadar zeki ki, uygulamayı bir cep telefonunda çalıştırdığım zaman onun arayüzüne göre bu bilgiyi çekebiliyor. Pc’de çalıştırdığım zaman da pc’ye göre çekiyor. Veritabanlarıyla bağlantı esnekliği sağlıyor. Server 2003, kullanıcılara güncel konularda gerekli servisleri sunuyor. Uygulama platformu olarak çok büyük bir güçten söz ediyoruz. Windows Server 2000’e göre çok daha kuvvetli ve güvenli bir uygulama platformu.  
 
Ürün geliştirmesi sırasında 13 bin uygulama geliştirmeci eğitildi. Satır satır bütün ürün güvenlik kontrolünden geçti. Server 2003, şu ana kadar çıkan en güvenilir sunucu ürünümüz.  
 
 
 
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz