"Örnek Devir Teslim"

Aslında ender de olsa örneklerini görüyoruz… Ancak, bu kadar örnek bir devir-teslime pek rastlamıyoruz. Microsoft’daki genel müdürlük değişiminden söz ediyoruz. Önce Çağlayan Arkan, SBS Türkiye’dek...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Örnek Devir Teslim

Aslında ender de olsa örneklerini görüyoruz… Ancak, bu kadar örnek bir devir-teslime pek rastlamıyoruz. Microsoft’daki genel müdürlük değişiminden söz ediyoruz. Önce Çağlayan Arkan, SBS Türkiye’deki görevinden ayrılma kararı verdi. Bu arada Microsoft Türkiye’deki görev süresinin sona erdiğine inanan Haluk Maga, bu bayrağı Arkan’a devretmeyi önerdi. Yapılan görüşmeler, yurtdışına seyahatler, olumlu sonuçlandı. Eylül ayından sonra iki genel müdürün yan yana çalıştığı, örnek bir “devir teslim”in yaşandığı süreç yaşanıyor. Hatta, “İki genel müdürlük çalışmak çok kolay, her yerde temsil edilebiliyor, aynı anda iki seminerde konuşabiliyoruz” diyorlar.

GENEL MÜDÜRLÜK DÖNEMİ

Microsoft’ta çalışmaktan her zaman büyük gurur duydum ve her dakikasından keyif aldım. Microsoft Türkiye’nin kuruluşundan itibaren bu ekibin bir üyesiydim. 2000 yılından bu yana da genel müdürü olarak görev yaptım.

10 yıldır yarattığımız ekosistemle Türkiye'de bir çok “ilk”i gerçekleştirdik. Kuruluş yıllarını anımsadığımda Türkiye’nin bilgisayarlaşmada ne kadar çok yol kat ettiğini, bilişim sektörünün yazılım ihraç edecek konuma geldiğini görüyorum. Dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de iş yapma biçimlerini değiştirirken eğitime destek olduk, her zaman her yerden ve her cihazdan bilgiye ulaştırmak, bilgiyi parmakların ucuna getirmek için çalıştık. İş dünyasına, öğrencilere, sivil toplum kuruluşlarına ürün ve hizmetlerimizle katkıda bulunduk.

DEVREDEN PROJELER

Genel müdürlüğüm sırasında başlattığım ve Çağlayan Arkan’a devrettiğim, Türkiye’nin geleceğini etkileyecek en önemli projelerden biri Microsoft Toplum için Teknoloji Vakfı’dır. Microsoft, Türkiye’deki gelecek 10 yılında da insanların gerçek potansiyellerini ortaya çıkaracak teknolojileri sunmaya ve bilgisayarlaşma sürecine destek olmaya devam edecek.

Vizyon sahibi, bilişim sektöründe başarılarıyla öne çıkan isimlerden biri olan Çağlayan Arkan da, Microsoft’un misyonunu hayata geçirecek, Türkiye’nin geleceğini etkileyecek güçteki bu projeyi sürdürecektir.

GÖREVİ BIRAKMA KARARI

Çağlayan Arkan, bilişim sektöründe oldukça başarılı bir isim ve çalışmalarıyla şirketleri bir yerden bir yere getirebilecek donanımı olduğunu gösterdi. Gerçek liderler misyonlarını tamamladıkları zaman koltuğu da bırakmasını bilmeliler. Ben de görevi, bu sektörde vizyonu olan bir isme, Çağlayan Arkan’a devrettim.

Henüz profesyonel kariyerimle ilgili karar vermemekle birlikte, şu an dinlenme ve karar aşamasındayım. Bu süreç içinde hobilerimle ilgilenmeyi düşünüyorum. Yarım kalan pilotluk eğitimime devam edeceğim.

ÇAĞLAYAN ARKAN’A ÖNERİ

Microsoft’ta görev yaptığım süre içinde, Siemens Business Services (SBS) ile iş ortaklığımız nedeniyle Çağlayan Arkan’la birlikte güzel projeler geliştirdik. İş ortaklığımız zamanla dostluğa dönüştü. Görevi bırakmaya karar verdiğimde ise, ilk aklıma gelen isim Çağlayan Arkan’dı.

ÖRNEK DEVİR-TESLİM

Liderler  misyonları tamamlandığında görevi bırakmayı bilmeliler. Çağlayan Arkan da, ben de bunu yaptık. Geçiş döneminde Haluk Maga olarak kendisine destek oluyorum ve Microsoft’ta edindiğim tecrübeyi kendisiyle paylaşıyorum.

SBS’TEKİ GENEL MÜDÜRLÜK

Çağlayan Arkan

3.5 yıla o kadar çok şey sığdı ki, her şeyi anlatmak gerçekten zor; yaşamak, içinde olmak lazım.

En kısa tarifle SBS’i kurduk ve bilişim sektörünün en önemli oyuncularından biri haline getirdik demek mümkün. SBS bugün yaklaşık 800 kişilik bir organizasyon. 

Pazar lideri bir hizmet şirketinin vizyonunu, stratejilerini ve büyümesini mümkün kılacak şekilde tüm altyapıyı elden geçirdik. Kapsamlı ve yoğun bir iletişim faaliyeti gerçekleştirdik; bugün SBS, Türkiye’de, Capital Dergisi’nin araştırmasına göre, üniversite öğrencisinin çalışmak isteyeceği 50 rüya şirketten bir tanesi. Burada modelimiz İtibar Yönetimi modeliydi. Yapılan itibar araştırmalarının sonuçlarına bakacak olursanız, bu çalışmalarımızın bir hayli başarılı olduğunu söylemek mümkün.

Diğer çalışmalarımıza ana başlıklarıyla bakarsak; öncelikle şunu belirtmeliyim ki, Türkiye’nin bu alanda ilk outsourcing firması SBS oldu. Yazılım ve hizmet ihracatı potansiyelini kapsamlı ve stratejik şekilde ele aldık. Bugün Toshiba firmasının, bilişim ürünlerinin satış öncesi ve satış sonrası desteği neredeyse tüm dünyaya SBS Türkiye tarafından veriliyor.  E-Öğrenme alanında, 14 yıllık geçmişe sahip Sebit firmasını Doğuş Grubu’ndan satın aldık.  Bugün Sebit’ten gelen know-how ve insan kaynağı ile SBS Türkiye, AB 6. Çerçeve Anlaşması kapsamındaki projesiyle 54 proje arasından sivrilen ve desteğe layık görülen bir oyuncu olmuştur.  SBS’in en karlı 5. ülkesi olduk ve en iyi ülke yönetimi seçildik. 

YENİ GENEL MÜDÜRE DEVİR

Belirttiğim gibi, SBS’in vizyonundan başlamak üzere her şeyi ekip çalışmasıyla ortaya çıkmıştır ve SBS’in yönetim takımına aittir.  Benim rolüm ve şansın böyle bir ekibin liderliğini Mustafa Çağan ile birlikte yapmaktı. Dolayısıyla, benim açımdan devredilecek bir şey yoktu; liderlik bayrağından başka. SBS, Mustafa Çağan’ın liderliğinde vizyonuna doğru yürüyecektir.

GÖREVİ BIRAKMA KARARI 

Benim, kişisel olarak, kendi işimde önemli değişiklikleri yaratıp yeni ufuklara yelken açma kararını vermem, ki 10 yıllık bir süreçtir, ertesinde uluslararası bir örgütte yukarıda belirttiğim sonuçları da ortaya koyduktan sonra, ki toplam 6 yıllık bir süredir, bir sonraki kariyer adımını atmamın zamanı gelmişti.

Bu adım, geleceğinden birey ve profesyonel olarak kendimi sorumlu hissettiğim Türkiye’de olmalıydı ve Türkiye’nin verimli, rekabetçi, müreffeh, mutlu bir ülke haline gelmesinde büyük rolü olacağına inandığım ‘bilgi ve teknoloji üreten ülke dönüşümü’ne hizmet etmeliydi. Bir başka deyişle Türkiye Dijital Bölünme haritasında yerini değiştirmeliydi ve ben buna hizmet edecek adımlar atmalıydım.

MICROSOFT’UN TEKLİFİ

Microsoft, benim için her şeyden önce dünyayı değiştiren bir vizyona sahip.  İkincisi, ideal işveren diye tanımlayabileceğim kadar çalışanına önem ve değer veren bir şirket.  Üçüncüsü ve her şeyden önemlisi, Microsoft, sosyal sorumluluklarının bilincinde, aldığı kadar vermesini de bilen bir şirket ve bu Türkiye için çok önemli.  Bütün bunlar benim Microsoft’u yıllardır hayranlıkla izlememe yol açmıştı ve Microsoft – SBS stratejik partnerliğinin de önemli sebeplerinden biriydi.

Değerli dostum Haluk Maga telefon açıp, niyetlerini ortaya koyunca çok gururlandığımı ve heyecanlandığımı belirtmeliyim.

ÖRNEK GÖREV TESLİMİ

Kurumlarda devamlılık, tutarlılık, değerlerine sahip çıkmak çok çok önemli konular. Tahmin edersiniz ki Microsoft Türkiye gibi lider, yüzlerce iş ortağı, binlerce müşterisi, yüzlerce çalışanı olan bir şirketin devri de yönetimi de çok zor, emek, zaman, detaya hakimiyet  gerektiren olgular.  Biz de bunu hak eder bir şekilde yapmaya çalışıyoruz.  Her şeyin en iyisini yapmak üzere yola çıkmış Microsoft’un bu konuda da örnek olmasına şaşırmamak gerekir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz