Büyük İK göçü

Son yıllarda insan kaynakları cephesinde “büyük göç” hareketi yaşanıyor.

1.08.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük İK göçü
Genç yetenekler ve deneyimli yöneticiler, hızlı büyüyen, marka değeri artan ve gelecek vaat eden şirketlere transfer oluyor. İK yöneticileri ve danışmanlara göre hedefte, ağırlık tüketiciye yakın olanlar olmakla birlikte her sektörden şirket var. Ancak, göç alan şirketler arasında Yıldız Holding, Turkcell, Vodafone, Coca-Cola, Nestle, Efes Pilsen, Mey İçki öne çıkıyor. Türk Telekom, P&G, Unilever ve Pfizer’in de yer aldığı bu şirketler, büyümeleri nedeniyle “kariyer olanakları” sunmalarıyla da öne çıkıyor. BİLAL KAAFARANI, JIM ZAZA, AHAD AFRIDI, AKRAM NICHOLAS BIKHAZI, Ali Sözen, Cafer Fındıkoğlu, Cem Karakas. Emin Özkan, Ege Karapınar, Güzide Erden... Bu isimlerin ortak özelliği son birkaç yıl içinde Türkiye’nin gıda devi Yıldız Holding’e transfer olmaları. Örneğin Bilal Kaafarani Coca-Cola, Jim Zaza PepsiCo, Ali Sözen Yaşar Holding, Cafer Fındıkoğlu Eti, Emin Özkan da P&G’deki görevini bırakarak Yıldız Holding çatısı altına girdi. Tabii holdingin gerçekleştirdiği transferler sadece bu isimlerle sınırlı değil... Yıldız Holding özellikle 2007 yılında lüks çikolata markası Godiva’yı alışıyla birlikte dünyanın dört bir yanından uluslararası tecrübeye sahip insan kaynağını cezbetmede dikkat çeken bir performans ortaya koydu. Yerli rakiplerinin yanında uluslararası rakiplerinin insan kaynağı için de cazibe merkezi haline geldi. Son birkaç yılda neredeyse hiç mola vermeden her düzeyden çok sayıda nitelikli çalışan Yıldız Holding şirketlerine göç etti.
Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Son yıllarda her ne kadar şirketler artık transferlerden ziyade kendi yeteneğini yetiştirme konusuna odaklansa da özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülkede sektörler ve şirketler sürekli devinim halindeyken transferlerle gelen insan kaynağı hareketi kaçınılmaz oluyor. Sadece Yıldız Holding değil, Türkiye’de farklı sektörlerde birçok şirket transferlerin odağında. Özellikle gelişme ve yeniden yapılanma içindeki şirketler de transferlerin ana konusunu oluşturuyor.

REKABET ETKİSİ ÖNEMLİ

Türkiye’de insan kaynağı hareketinin en yoğun olduğu sektörler arasında ilk sıralarda en rekabetçi sektörler olan teknoloji, otomotiv, hızlı tüketim ürünleri, ilaç ve enerji yer alıyor. Uzmanlara göre bu sektörlerdeki insan kaynağı hareketinde rekabetin yanı sıra oyuncu yapısı ve onların oyun stratejileri de etkili. Örneğin bir insan kaynağı uzmanı, “GSM sektöründe az sayıda oyuncu yenilikçilik ve farklı tekliflerle tüketiciye ulaşmaya ve daha fazla pazar payı almaya çalışırken bu noktada en iyi insan kaynağı ihtiyacı da öncelikleri arasında yer alıyor. Aynı şekilde otomotiv, hızlı tüketim ve ilaçta da nitelikli insan kaynağı konusunda şirketler kıyasıya bir rekabet verirken, çalışanlarını cezbetme konusunda da en iyi olanakları sunuyorlar” diyor. Tüm bunlar da insan kaynağı göçünün yani transferlerin bu sektörlere yönelmesine neden oluyor. PwC Türkiye İK Hizmetleri Direktörü Murat Demiroğlu da tüm bu saptamalara katılmakla birlikte İK göçünün yöneldiği sektörleri göz önünde bulundurduğunda faklı bir noktaya daha değiniyor. “Gelişmeye açık, yeniden yapılanan ve bulundukları bölgede iddiasını artıran şirketlerin olduğu sektörlere de her kademede transferlerin arttığını görüyoruz. Çünkü bu sektörlerde yeni iş olanakları çıkıyor ve hızlı bir sirkülasyon söz konusu oluyor” diye konuşuyor. Bu sektörlerde en çok hangi şirketlerin göç aldığına gelince...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz