CEO’lar nasıl iş arıyor?

İşsiz ya da iş değiştirmek isteyen üst düzey yöneticilerin durumu ne?

8.10.2014 12:20:000
Paylaş Tweet Paylaş
CEO’lar nasıl iş arıyor?
Tepe yöneticilerin dünyası 5-6 yıl öncesine göre çok daha zorlu... Şirket sayısıyla beraber üst yönetici talebi artarken, genç kuşağın devreye girmesiyle geleneksel CEO’lara olan talep de düşüyor.

Üstelik patron baskısı ve yöneticiye tanınan “kendini ispatlama süresi” de giderek kısalıyor. Dengeler böylesine hassasken, farklı iş fırsatlarını kollamak, birçok üst düzey yönetici için “yeni normal” haline gelmiş durumda.

Rakamlar da bunu ispatlar nitelikte. Uzmanlara göre şu anda iş arayan üst yöneticilerin yüzde 80’den fazlası, halihazırda aktif görevde...

ABD’de İş İstatistikleri Bürosu’nun araştırmasına göre ortalama yüzde 6,6 olan işsizlik oranı, CEO’lar arasında sadece yüzde 1,6 düzeyinde seyrediyor. Bu, bardağın dolu tarafı... Diğer tarafında ise işsiz ya da işini değiştirmek isteyen CEO’ların durumu var.

Diğer meslek gruplarına göre üst düzey pozisyonlar çok az açılıyor ya da atanmaları tahmin edilenden uzun sürüyor. ABD’de 2012’de S&P 500 şirketlerinden sadece 37’sinin CEO atamış olması da bunu ortaya koyuyor. Üstelik bunların yüzde 72’si de atamayı içeriden yaparak işsizleri bir kez daha hayal kırıklığına uğratmış durumda.

Tablo böyle olunca, sayıları çok hızlı artmasa bile işsiz CEO’ların iş bulma süreleri de giderek artıyor. Meneley Partners’dan Gail Meneley, iş arayan bir büyük şirket CEO’sunun, yeni görevi için 10 ila 12 ay arayış yapmak zorunda kaldığına dikkat çekiyor. Meneley, “60 yaş üstü CEO’larda bu süre birkaç yıla kadar ulaşabiliyor” diyerek önemli bir saptama yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.