C'lerin yeni profili

Son dönemde üst düzey yönetici profilinde önemli değişimler var.

11.11.2014 19:06:410
Paylaş Tweet Paylaş
C'lerin yeni profili
Dünyada üst düzey yönetici kademesi büyük bir değişimden geçiyor. Bu değişim, özellikle 2008 finansal krizinin ardından daha da tetiklenmiş durumda. Artık şirketler daha muhafazakar. Çoğunlukla var olan üst yönetimleriyle yola devam etmeyi tercih ediyorlar.

Türkiye’de ise üst düzey yönetici için içeriden terfi yoluna gidiliyor. Bilgi çağının güdümlemesiyle C seviyede bir gençleşme de kendini gösteriyor. En önemlisi artık üst düzey yönetici koltuğunda rekabeti ve Y kuşağını iyi anlayan, dinamik yöneticilerin görevde kalma süresi uzuyor.

Son dönemde üst düzey yönetici profilinde önemli değişimler var. Aslında bu durum, sanayinin gelişmesinden bu Jyana devam ediyor. 20’nci yüzyılın ilk 10 yılında Ford, General Motors gibi büyük şirketler kumcuları tarafından yönetildi.

1920’lerden itibaren dünya, zirve koltukları doldurmak için şirketten şirkete sürekli geçiş yapan profesyonellere şahit oldu. Ta ki 1929da ABD’den başlayıp tüm dünyaya yayılan büyük ekonomik buhran ve ardından 10 yıl sonra gelen II. Dünya Savaşı’na kadar...

Bu dönemde hem profesyoneller hem de şirketler için daha muhafazakar bir dönem başladı. Şirketlerin riskten kaçındığı, iş güvenliğinin öne çıktığı, fırsatların azaldığı yani kısaca bir şirkete ömrünü adayan profesyonellerin zirveye tırmandığı bir tablo ortaya çıktı.

1975’teki petrol krizinin ardından esen neo-liberal rüzgarlar ise profesyonellerin hayatına yeniden hareket getirdi. 1980’ler, 90’lar hatta 2000’lerin ilk yarısı sadık çalışan modelinin neredeyse yok olduğu, fırsatların peşinden koşan ve giderek gençleşen tepe yöneticilerin her şirkette kısa vakit geçirdiği dönemlerdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz