Vericiler yükseliyor

Alıcı ve eleştirici düşüşte, şimdi verici lider zamanı.

1 HAZİRAN, 20130
Paylaş Tweet Paylaş
Vericiler yükseliyor
Artık talepkâr, kişisel çıkarlarını ön plana koyan, vermekten çok alarak yönetmeyi benimseyen lider tipinin zamanı doluyor. İşlerin takım çalışmasıyla yürümesine, işbirliğine önem veren ve bunu karşılık beklemeden yapan verici (giver) liderler yükseliyor. Yeni yükselen bu lider tipi ise iş dünyasının yapısını değiştiriyor. Bu değişimi Wharton School profesörlerinden Adam Grant’in tüm dünyada büyük yankı uyandıran yeni kitabı, “Give and Take-A Revolutionary Approach to Success”de yer alan araştırmalar da doğruluyor. Önemli analizlere dayanarak oluşturulan kitapta iş dünyasında yeni “kazananların” alıcılar değil, vericiler olduğu net şeklide ortaya koyuluyor. Eskiden iş dünyasında “iyiler” sondan gelirdi. Alıcılar (taker), yani çalıştıkları kurumlarda kişisel çıkarlarını ilk sıraya koyanlar ise hiyerarşi basamaklarını hızla tırmanır, hatta çoğu zaman vericilerin (Giver), yani almaktan çok katkıda bulunmayı tercih edenlerin omuzları üzerinde başarıya ulaşırlardı.

Ancak bu anlayış artık geride kalmış gibi görünüyor. Çünkü Wharton School of the University of Pennsylvania’nın en genç profesörlerinden Adam Grant’in tüm dünyada büyük yankı uyandıran “Give and Take-A Revolutionary Approach to Success-Ver ve Al: Başarıya Devrimci Yaklaşım” adını taşıyan kitabı, araştırmalara dayanarak iş dünyasında yeni “kazananların” alıcılar değil, vericiler olduğunu ortaya koyuyor.
Çok sayıda kaynaktan ve araştırmadan faydalanarak hazırladığı kitabında Grant, iş dünyasında çalışan tipini 3’e ayırıyor. Bunlar: Giver (verici), Taker (alıcı) ve Matcher (eşleştirici). Grant’in tanımıyla vericiler, aldıklarından daha fazlasını verip karşılığında bir şey beklemiyor. Alıcıların tarzı ise vermekten daha fazla almak üzerine kurulu. Eşleştiriciler de başkalarına yardım etmek için vermeyi istiyor ama karşılığında bir şeyler bekliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.