Tasarım işin şeklini değiştirir

Koleksiyon Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı ve Tasarım Vakfı İstanbul’un kurucusu Faruk Malhan ile tasarımın ekonomiye katkısı ve vakıf olarak bu alandaki çalışmalarını konuştuk.

28.08.2014 22:59:100
Paylaş Tweet Paylaş
Tasarım işin şeklini değiştirir


Toplumlarda bilginin sınır tanımadan dolaşımından sonra rekabet iyice vahşileşti. Bu ortamda da toplıımların geliştirebileceği yaratıcı düşünce, bakış öne çıktı. İnovasyon giderek daha çok konuşulur oldu.

Tasarımcının bir düşünce yöntemi var. Biz buna tasarımla düşünmek diyoruz. Tasarımcı beyninin sağ lobunu kullanıyor ve bu kişiler daha ütopik, idealist oluyor. inovasyon ve buluşçulukta en önemli nokta tasarımla birlikte düşünmek. Bu nedenle son dönemde “tasarımla yönetim” ortaya çıktı.

Bugün Batı dünyasında bankalarda bile tasarım yönetimi departmanları mevcut. Tasarım, genel olarak karar veren kafadır. Tasarım insanı buluşçuluğa, yeniliğe götürür. Başka bir bakış açısıyla tasarlanan mal, emtia olmaktan çıkıp ürün olur. Türkiye’nin tüm ihracat kalemleri, düşük katma değerli ve düşük kârlı işlerden oluşuyor.

Ama işin içine tasarım girince, marka oluşur. Türkiye, kuyumda İtalya’dan daha fazla kilo ihraç eder ama gelir anlamında İtalya’nın gerisindedir. Aynı şekilde tekstilde de kilo başına dolar fiyatı düşüktür. Oysa tasarım öğesi, işin şeklini değiştirir ve fiyatı artırır.

Kurduğunuz Tasarım Vakfı İstanbul ile amacınız neydi?
Ben kabul görmüş, alışılagelenden ziyade hep akıntıya ters gitmişimdir. Hep bir yeni yaratma çabam vardır. Şimdi tüm enerjimi bu vakfa veriyorum. Türk sanayisinde tasarımcı çok az kullanılıyor. Tasarımcıya az para veriliyor. Ekonomi, tasarımcılarla işbirliği içinde olmadığından böyle oluyor. Tasarım Vakfı’nın misyonu, tasarımı ekonomiye, ekonomiyi tasarıma kazandırmak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz