Tasarım işin şeklini değiştirir

Koleksiyon Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı ve Tasarım Vakfı İstanbul’un kurucusu Faruk Malhan ile tasarımın ekonomiye katkısı ve vakıf olarak bu alandaki çalışmalarını konuştuk.

28.08.2014 22:59:100
Paylaş Tweet Paylaş
Tasarım işin şeklini değiştirir
Koleksiyon Mobilya'nın kurucusu Faruk Malhan, tasarım konusunda önde gelen isimlerden biri. Kurduğu Tasarım Vakfı İstanbul'la tasarımı ekonomiye, ekonomiyi tasarıma kazandırmak için çalışıyor. Ona göre inovasyonda en önemli nokta tasarımı düşünmek...

"Tasarım insanı buluşçuluğa, yeniliğe götürür" diyen Malhan, tasarımın işin şeklini değiştirdiğini ve fiyatını artırdığını da sözlerine ekliyor. Koleksiyon Mobilya’nın yaratıcısı Faruk Malhan, tasarım dünyasının duayen isimlerinden... Malhan, iş hayatının en verimli döneminde işleri çocuklarına bırakarak Türkiye’nin en büyük eksiği tasarıma yöneldi ve Tasarım Vakfı İstanbul’u kurdu.

“İnovasyon ve buluşçulukta en önemli nokta tasarımla birlikte düşünmek” diyen Faruk Malhan, son 50 yılda global rekabetin vahşileşmesiyle tasarımın daha da ön plana çıktığını söylüyor.

Tasarım Vakfı İstanbul mücevher, tekstil, beyaz eşya, elektronik ve şehir planlaması gibi farklı alanlarda tasarımcılarla çalışmalar yapmayı hedefliyor. “Türk sanayisinde tasarımcı çok az kullanılıyor.

Tasarımcıya az para veriliyor” diyen Malhan, Tasarım Vakfı ile tasarımı ekonomiye kazandırmak amacını taşıdığını söylüyor. Koleksiyon Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı ve Tasarım Vakfı İstanbul’un kurucusu Faruk Malhan ile tasarımın ekonomiye katkısı ve vakıf olarak bu alandaki çalışmalarını konuştuk:

Tasarım ve inovasyon, son dönemle birlikte önem kazanan, birbirini besleyen iki kavram... Tasarımla inovasyonun nasıl bir ilişkisi var?
Tasarımcı, Endüstri Devrimi sonrası ortaya çıkan bir aktör... O dönemde tasarımcı, ürünün yaratılmasıyla devreye girdi ve üreticiyle tüketici arasında bir yerdeydi. Son 50 yılda ise tasarım, ekonomi, finans ve politikayla ilişkilendirilmeye başlandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz