CEO'ların büyük veri formülü

Devasa boyutlara ulaşan veri tsunamisini doğru yönetmek için CEO’lar da yoğun çaba içinde...

11.03.2016 15:14:160
Paylaş Tweet Paylaş
CEO'ların büyük veri formülü
TAMER SAKA / KİBAR HOLDİNG CEO'SU
"TAKİP ETTİĞİM VERİ SAYISI 10'U GEÇMİYOR"
“YENİDEN DÜZENLEDİK”

Veri yönetiminde yeni bir programa geçtik. Burada her şirketten gelen bilgiyi aynı formata getirip özetledik. Böylece takip ettiğimiz veriler belli bir sayıya ve formata inmiş oldu. Bu sayede ben de veriyi holding ve şirketler bazında takip edebiliyorum.
PERFORMANS GÖSTERGELERİ
Her şirketimiz için belirlediğim ve önemli bulduğum anahtar performans göstergelerim (KPI) var. Bunların sayısı 10’u geçmiyor. Bu veriler arasında öncelikli baktıklarımsa her şirketimize göre değişmekle birlikte hepsinde üretim ve satış rakamlarına dikkat ediyorum. Bir de şirketin işini etkileyen endeksler var. Bu verilere bakıyorum.
OTOMOTİVDE GENEL SATIŞLAR
Özellikle otomotiv sektöründe genel satışlara, genel konjoktüre bakıyorum. Lojistik işimizde ise uluslararası endekslere dikkat ediyorum. Üretim şirketlerimiz olduğu için iş güvenliği ve sağlığı verileri benim için önemli. Bu konuda ciddi önceliğimiz var ve ilgili her şirketimize bununla ilgili ciddi baskı yapıyorum.
MUTLULUK ENDEKSİ
Verimlilikle ilgili kriterlerimiz var. Makine başına, çalışan başına verimliliği ölçüyoruz. Çalışan mutluluğu ve bağımlılığıyla ilgili endeksleri yakından takip ediyorum. Bazı kritik üretim verilerini ise günlük alıyorum. Bunların dışında haftalık ve aylık aldığım raporlar var. Sonuçta veriyi yönetirken önemli olan trendi yakalayıp iyi veya kötü gidişi görebilmek. 

ÖMER YÜNGÜL / ZORLU HOLDİNG CEO’SU TAMER SAKA / KİBAR HOLDİNG CEO’SU
"AYDA 8-10 GÖZTERGEYİ İZLİYORUM"
“NOT ALIYORUM” 

Kişisel olarak veri yönetimi yaparken ayda en çok 8-10 veriyi yakından takip ediyorum. Benim için en önemli veri Amerika’nın Sanayi Endeksi. Takip ettiğim veriler arasında ikinci sırada ise tüketici güven endeksi bulunuyor. Bir not defterim var, takip ettiğim kendimce önemli verileri buraya yazıyorum. 
ELEKTRİK TÜKETİMİ ÖNEMLİ 
Türkiye’de işlerin nasıl olduğunu görmek için elektrik üretimi de önemli bir gösterge. O iyi gidiyorsa işler iyidir. Üretim devam ediyor demektir. Elektrik tüketimi düştüyse herkes istediği kadar güzel sözler söylesin, işler güzel değildir. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz