478 milyar dolar yeşile yatırılacak

"Dünyada devletler, yeşil projelere 478 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor"

1.02.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
478 milyar dolar yeşile yatırılacakDünya nüfusunun önemli bir kısmı artık şehirlerde yaşıyor... Gelecekte de şehirleşme hızının artması bekleniyor. Yapılan tahminlere göre 2015 yılında dünyada nüfusu 10 milyonu aşan 23 şehir olacak. Şehirleşme de beraberinde kaynakların azalmasını, enerji kullanımının artmasını, çevre ve hava kirliliğini getiriyor. Önümüzdeki 25 yıl içinde dünyanın enerji ihtiyacının yüzde 40 artacak olmasında şehirleşmenin payı da büyük.
İşte bu durumda birçok ülkenin gündeminde, çevre dostu teknolojilerle şehir hayatında sürdürülebilirliği yakalamak var. Ülkeler artık, karbon salimini azaltmak, yakıt tüketimini en alt seviyeye indirmek ve sağlık problemlerinin önünü almak için yeşil teknolojilere yatırım yapıyor. Özellikle toplu taşımada raylı sisteme yöneliyorlar. Siemens Mobility de bu konuda dünyanın en önde gelen tedarikçileri arasında yer alıyor. Şirket, enerji verimliliği ve çevre konularında oluşturduğu çözüm portföyüyle dünyanın önde gelen şehirlerinde trafiği sorun olmaktan çıkarırken tasarruf ve verimliliği ön plana getiriyor. Örneğin şirketin Oslo'da kurduğu metro sistemi çevreye duyarlılığı açısından dünyadaki tek örnek. Bu metroda yüzde 30 daha az enerji harcanıyor. US-Post şirketi de Siemens'in modern ve akıllı ulaştırma sistemlerini kullanarak günde yaklaşık 1 milyon dolar tasarruf sağlıyor.

Dünyanın birçok noktasında şehirlere çözümler sunan Siemens Mobility, Türkiye'de de özellikle toplu taşıma konusuna eğilmek istiyor. Siemens Mobility CEO'su Hans-Jörg Grundmann, raylı sistemler konusunda Türkiye'de büyük bir potansiyel gördüklerini belirtiyor. Türkiye'de hem elektronik-mekanik desteğe hem lokomotif üretimine talip olduklarını ifade eden Grundmann, "Raylı sisteme çok önem veriyoruz. Çünkü tüm dünyada raylı sistemin yeniden doğuşu var. Ülkeler demiryoluna yeniden odaklanmaya başladı" diye konuşuyor. Siemens Mobility CEO'su Hans-Jörg Grundmann, ulaşım teknolojilerini ve Türkiye planlarını Green Business'a şöyle anlattı:

Türkiye'de hangi projeleri gerçekleştirdiniz?
Dünyada yeni trend, toplu taşımaya ağırlık vermek ve teknolojik anlamda bu alanlara dev yatırımlar yapmak. Türkiye de de miryolunda elini hızlandırdı. 2008 yılı sonunda güvenilirliği çok konuşulan Eskişehir-Ankara hızlı tren projesi devreye alındı. Ortalama hızı 230 kilometrelere kadar çıkan bu hızlı trenin dışında ayrıca 2011'de Gebze-Eskişehir-Zonguldak hattında üç yeni büyük hattın daha hizmete girmesi planlanıyor. Demiryolları, mevcut 11 bin kilometrelik hattın geliştirilmesi ve 2 bin kilometre yeni hızlı tren hattı yapılması için kolları sı vadi. Bu kapsamda Ankara-Konya hattının kısa süre içinde tamamlanması bekleniyor. Böylece şu anda ortalama 250 kilometreye kadar çıkan hızlı tren sisteminin yeni hatlarda 300 kilometreyi bulması hedefleniyor.

Ulaşım sistemleri için Siemens ne kadar bütçe ayırıyor?
Siemens AG'yi yeşil şirket yapan en önemli özelliklerinden biri "mobility" dediğimiz kavram. Bu sayede hem altyapı sektörlerine hem şirketlere yeşil şirket olma imkanı veriyor. Siemens AG'nin toplam satışları içinde mobility yüzde 8 pay alıyor. Gelecekte bu oranı daha da artırmayı planlıyoruz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.