Bağımsız şirketler

Türkiye'de pek çok şirket enerjide dışa bağımlılığını azaltmaya çalışıyor.

1.02.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Bağımsız şirketlerDünyanın dev telekom şirketlerinden British Telecom (BT), Kuzey Amerika'daki merkezinin çatısına 601 kilovat saatlik elektrik üretimi kapasitesine sahip güneş panelleri monte ettirdi. Bu paneller sayesinde kendi ofis ve veri merkezlerinin elektriğinin yüzde 20'sini temin edebilecek. British Telecom, temiz enerji kullanarak 1 milyon kilovat saat elektrik üretmeyi ve karbon salınımını yıllık 700 bin Sterlin değerinde azaltmayı hedefliyor. Gerçekten de finansal krizin getirdiği tasarruf ile verimlilik baskısı ve daha çevreci olma isteği, dünyada şirketleri enerji tüketimlerinin belli bir kısmını
Gelecek planlarında ne var?  
Tüketiminin ne kadarını kendi üretecek?  Şirket (%) Planları  
Saray Halı 100 Yılda 25 milyon kilovat saat elektrik ihtiyacına karşılık 30,9 milyon kilovat saat üretim kapasitesi olacak.
Selva Gıda 100 2011 Mayıs'ında, makarna fabrikasında 1.712 kilovat saatlik kojenerasyon tesisinde enerji üretmeye başlayacak.
Keskinoğlu 70 2011 'de hayata geçirilecek yatırımla toplam yıllık 130 milyonldfovat saat enerji üretmeyi hedefliyor.
ÇimSA 50 2010Temmuz'unda Mersin Fabrikası Atık Gazdan Elektrik Üretim Projesi'nin protokolü imzaladı. Proje 20 ay sürecek.
Akçansa 30 "Atık Isı Geri Kazanım" tesisine 24 milyon dolarlık yatırım yapacak. Tesis, yıllık 105 milyon kilovat saat tasarruf sağlayacak. da olsa kendilerinin üretmeyi tercih etmelerine neden oluyor. Kendi enerjisini üretmek giderek güçlü bir trend haline geliyor. Buna benzer bir örnek de hızlı tüketim malları sektöründen. Budweiser da soğutma ünitesinin çatısına güneş enerjisinden kendi elektriğini üretmek için 416 kilovat saat gücünde güneş panelleri koydurdu. 9 dönümlük binanın yaklaşık yüzde 60'ını örten güneş panelleriyle Budweiser, yılda 600 bin kilovat saate yakın elektrik üretimi yapmayı hedefliyor. Bu oran yılda yaklaşık 100 bin dolar tasarruf anlamına geliyor. Son yıllarda Türk şirketleri de bu trendi izliyor. Türkiye'de de şirketler, ister üretimlerinde kullandıkları gazlar ya da ısıdan ister güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerjilerden olsun kendi kaynaklarını kendileri üretmeyi tercih ediyor.

KOJENERASYONUN ÖNCÜSÜ PETKİM
Yakıt rezervlerinin azaldığı ve global rekabetin arttığı günümüz ortamında, enerji girdilerinde süreklilik, kalite ve asgari maliyetleri sağlamak kaçınılmaz hale geliyor. Burada da kojenerasyon, çağdaş enerji yönetimi teknikleri içinde ön sırada yer alıyor. Kojenerasyon, enerjinin hem elektrik hem de ısı formlarında aynı sistemden beraberce üretilmesi anlamına geliyor. Bu anlamda Türkiye'de öncü şirket olarak Petkim dikkat çekiyor. Petkim, enerji ihtiyacının tamamını üretebilecek kapasiteye sahip. 2009 yılında 1.163 milyon kilovat saat olan elektrik tüketiminin 1.148 milyon kilovat saatini kendi üreten şirket, enerji ihtiyacının yüzde 99'unu iç üretimle karşılamış oldu. Petkim, bu enerjiyi Aliağa kompleksinde bulunan 4 adet buhar kazanı ve türbini, bir gaz türbini ve buhar elektrik dağıtım sistemlerinden sağlıyor. Yıldız Holding de enerji kaynaklarının verimli kullanılması amacıyla Pamukova'daki Ak Gıda ve İstanbul'daki Besler fabrikalarında kendi elektriğini doğalgazdan üreten kojenerasyon tesislerine sahip. Yıldız Holding İnsan Kaynakları, Hukuk, Satınalma ve Tedarik Zinciri Grup Başkanı Melih Özuyar, her iki tesiste üretilen elektriğin tüm enerji ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde olduğunu belirtiyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz