Çevreci plastikler

Doğada yüzde 100 yok olma özelliğine sahip yeni nesil plastikler, temiz bir çevre için de umut kaynağı...

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Çevreci plastikler
Plastik ambalajların çevreye etkisi aslında uzun süredir tartışılıyor. Toplumun geniş bir kesimi, hala "zararlı" olarak algılasa da plastik ambalajların sürdürülebilirliğe önemli bir katkısı var. Şirketler gelişen teknolojiyle birlikte ambalajların da sürdürülebilir olması için ciddi çalışmalar yapıyor. Bu doğrultuda yenilenebilen kaynaklardan elde edilen biyoplastikler, ambalaj sektöründeki yükselişini sürdürüyor. Doğada yüzde 100 yok olma özelliğine sahip bu yeni nesil plastikler, temiz bir çevre için de umut kaynağı... Sürdürülebilirlikle bağlantılı hemen her konunun temelinde, dünya nüfusunun hızlı artışı ve yine bu paralelde artan tüketim ihtiyacı yatıyor. Hızlı tüketim mallarının kullanımı arttıkça ambalajlar giderek çeşitleniyor ve daha fazla sayıda üretiliyor. Bu noktada ambalajların ne derece sürdürülebilir olduğu sorusu da tüketicilerin kafasını kurcalayan konular arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Eskiden süpermarketlerde sadece belirli bir ekonomik gelir seviyesinin üzerindeki alıcılara hitap eden ürünleri kaplamak için kullanılan ambalajlar, artık satın aldığımız hemen her şeyin üzerinde. Kısacası ambalajın uzun zamandır bir lüks olmaktan çıktığını söyleyebiliriz. Kişisel bakımdan tıbbi ürünlere, kırtasiye ürünlerinden temizlik malzemelerine kadar geniş bir yelpazede, ürünlerin sağlıklı muhafaza edilmesini sağlayan ambalajların yoğun olarak kullanıldığı sektörlerin başında ise gıda sektörü geliyor. Günümüzde, özellikle çalışan nüfus, bazı gıdaları çok hızlı bir şekilde tüketirken, bazı gıdaları ise uzun süre depolama ihtiyacı duyuyor.

Semt pazarlarında saatlerce alışveriş yapacak vakti olmayanlar, buzluklarını açtıklarında tarladan toplandığı gibi yıkanmış ve dondurulmuş taze sebzeler, mikrodalgaya atıp hızlıca hazırlayabilecekleri öğünler bulmak istiyor. İşte bu noktada ambalaj sektörü tazeliğin yanında hijyen ve güvenlik de vadeden sayısız çözümle tüketicilerin beklentilerini karşılamaya çalışıyor. Sürdürülebilirliği sağlamanın yanı sıra; satış noktasında fark yaratacak tasarımlar sunmak, içeriği en iyi şekilde korumak, fiyatı düşük tutmak ve kullanımı pratik ürünler geliştirmek, ambalaj sektöründen beklenenler arasında ön plana çıkıyor.

GELENEKSELLERİN YERİNE BİYOPLASTİK
Fabrikadan çıktıkları andan sofralarımıza gelene kadar uzun mesafeler kat eden gıdaları, gönül rahatlığıyla tüketebilmemizde plastikler büyük rol oynuyor. Toplumun geniş bir kesimi tarafından hala “zararlı” olarak algılanan plastiğin sürdürülebilirliğe sağladığı katkılar ise yeni yeni keşfediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.