Ekolojik tarım sağlıklı yaşamı destekliyor

Ekolojik Üreticiler Derneği Başkanı Levent Gürsel Alev ile ekolojik tarımı ve tüketici bilincini ve bu alandaki trendleri konuştuk...

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Ekolojik tarım sağlıklı yaşamı destekliyor


Bir de tüketicilerde “Bugüne kadar hep kötü beslendik bundan sonra organik tüketmek bir işe yaramaz” düşüncesi de var...

- Doğru böyle bir düşünce var. Bu da çok yanlış. Zararın neresinden dönülse kârdır. Önemli olan bilinç meselesi... Son 20 yılın kuşağı kötü beslendi. Hiçbir şey için geç değil.

Türk tüketicisi ne zaman gelişmiş ülkelerdeki tüketici bilincine kavuşur?

- Bunun için milli gelir seviyesinin yükselmesi lazım. Bunun yüksek olduğu ülkelerde daha çok tüketim var. Ama bu yeter mi? Toplumsal bilinç de önemli. O toplumdaki çevre, doğa bilinci, GDO karşıtlığına ilişkin bilinçle de alakalı. Eğitim çok önemli. Bu konuda özellikle çocuklara eğitim verilmeli. STK’lar, medya ve devlet birlikte çalışmalı.

Hangi ekolojik ürünlere talep daha fazla?

- Sebze meyve çok ön planda. Piyasadaki markalara bakıldığında hayvansal ürün çok fazla değil. Talebe göre ürün çeşitleniyor. Şimdilik taze sebzeler ve yeşillikler öncelikli, arkasından meyve ve sonra da diğerleri geliyor.

Toplumda genel bir güven sorunu da var... Bu güven sorunu nasıl aşılabilir?
- Evet toplumda genel bir güven sorunu var. Gıda konusunda çok ciddi bir toplumsal duyarlılık söz konusu. En temel sorun, fiyattan öte nasıl güveneceğini ya da nereye güveneceğini bilememek. Ama İstanbul’da 7 organik pazar var. Buralardan güvenle alışveriş yapabilirler. Marketlerin organik reyonlarından da güvenle alışveriş yapabilirler. Her pazarda denetçiler var. Akıllarına ne gelirse sorabilirler. Alacakları ürünlerin de mutlaka sertifikasını sorsunlar.

TÜRKİYE’DE ZENGİN BİR BİYOÇEŞİTLİLİK VAR”
Birleşmiş Milletler'in raporuna göre Türkiye'de en uygun tar>m şekli küçük çiftçi tar>m>. Siz ne diyorsunuz?
EN UYGUN TARIM ŞEKLİ

Ben de buna inanıyorum. Kesinlikle Türkiye için en uygun tarım şekli bu. Türkiye çok farklı bir iklime sahip. Bizim ülkemiz tek bir tarıma uygun değil. Tarım Bakanlığı'nın bu konuda bir çalışması vardı. 7 coğrafi bölge, 24 havza gibi...
11 BİN ÇEŞİT BİTKİ
Türkiye biyoçeşitlilik olarak çok zengin bir ülke. Çanakkale'nin Kösedere Havzası'nda daha iyi domates çıkabiliyor. Sadece Trakya'da ayçiçeği yetiştirelim diyemeyiz. Koca Avrupa kıtasının sahip olduğu biyoçeşitliliğe bakıldığında 13 bin çeşit bitki türü var. Türkiye ise tek başına 11 bin çeşide sahip. Küçük çiftçi tarımı biyoçeşitlilikle çok alakalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz