Ekolojik tarım sağlıklı yaşamı destekliyor

Ekolojik Üreticiler Derneği Başkanı Levent Gürsel Alev ile ekolojik tarımı ve tüketici bilincini ve bu alandaki trendleri konuştuk...

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Ekolojik tarım sağlıklı yaşamı destekliyor
Özellikle gıda konusunda ekolojik ürünlere talep artıyor. Tüketiciler tükettiklerinin ne kadar sağlıklı olduğu ve çevreye ne kadar zarar verdiğine dair daha duyarlı bir yaklaşım sergiliyor. Ancak Ekolojik Üreticiler Derneği Başkanı Levent Gürsel Alev’e göre gelinen bu düzey oldukça yetersiz. Ekolojik ürünlerin popülerliğine paralel üretim ve tüketim olmadığını belirten Alev, bu konuda özellikle toplumsal bilinç yaratılması gerektiğini söylüyor ve “Ekolojik tarımın gelişmesi toplumdaki çevre, doğa bilinci, GDO karşıtlığına ilişkin bilinçle alakalı. Bu konuda özellikle çocuklara eğitim verilmeli” diye konuşuyor. Türkiye’de tarımda moderanizasyonu getiren yeşil devrimin ardından 20 yıl bile geçmedi. Ancak bu modernizasyonun sonuçları şimdi ciddi bir tartışma konusu. Kimyasalların üretime dahil olup olmadığı merak ediliyor. Verimlilik artışıyla birlikte küçük tarım işletmelerinin çoğunun tasfiye olduğu düşünülüyor. Ekolojik Üreticiler Derneği Başkanı Levent Gürsel Alev’e göre modernizasyonun etkisi bunlarla da sınırlı değil. Alev, toprak, hava ve yeraltı sularının kirlendiğini düşünüyor. “Şimdi tüm dünya ile birlikte Türkiye de tarımda ekolojik ve organik üretim tarzına yöneliyor” diye konuşuyor. Gelinen noktada, Türk toplumunun gıda konusunda her geçen gün daha da bilinçlendiğini düşünüyor. Yine de bunun yeterli olmadığına değinen Alev şöyle konuşuyor: “Türkiye’de toplam tarımsal topraklar 24 milyar hektar. Bunun ise sadece yarım milyon hektarı organik tarım için kullanılıyor. Bunun da çok büyük bir bölümü doğal otları toplama şeklinde oluyor. Ağırlık zeytinlik, badem ve çok az alan da sebze meyve üzerine.” Ekolojik Üreticiler Derneği Başkanı Levent Gürsel Alev ile ekolojik tarımı ve tüketici bilincini ve bu alandaki trendleri konuştuk.

Sağlıklı yaşam trendi çok arttı. Sizce Türk tüketicisi yeterince bilinçli mi?

- Türkiye gelişmekte olan bir toplum. Daha iyi bir toplum ve düzen için birçok konuda eksiğimiz var. Birçok konuda toplumsal bilinç düzeyinin eksik olduğu zaten söylenir. Toplumun eğitim ve bilinç düzeyinin düşük olduğu biliniyor. Gıda konusu ise bundan biraz daha farklı. En azından bu konudaki bilinçte bir artış söz konusu. Türk toplumu genel ortalamaya göre gıda konusunda her geçen gün olumlu anlamda gelişiyor.

POPÜLERLİĞE PARALEL TÜKETİM YOK”
Türkiye'deki tarımsal toprakların miktarı nedir? Bunun ne kadarı ekolojik tarım için kullanılıyor?
EKOLOJİK TARIM ORANI

Toplam tarımsal topraklar 24 milyar hektar, bunun yarım milyon hektarı organik tarım için kullanılıyor. Bunun da çok büyük bir bölümü doğal otları toplama şeklinde oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz