İyi bir rapor nasıl olmalı?

Son dönemde giderek daha çok ilgi gören sürdürülebilirlik raporları, şirketler için birçok anlam ifade ediyor.

27.08.2014 16:36:060
Paylaş Tweet Paylaş
İyi bir rapor nasıl olmalı?


HEDEFİNDE NE VAR?
Sürdürülebilirlik raporlarının ana amaçlarından biri kamuoyu ve paydaşlara ulaşmak. Sabancı CDP Türkiye Proje Koordinatörü Mirhan Köroğlu, “iki temel amaçtan bahsedilebilir” diyor ve bunları şöyle özetliyor:

“ilki, kurumların sürdürülebilir kalkınma yolunda stratejilerini ve faaliyetlerini daha sürdürülebilir kılmak adına performanslarını ölçmesi, bu ölçümlere göre mevcut durumlarını değerlendirerek ileriye yönelik hedefler koyması ve bu hedefler doğrultusunda performanslarını geliştirme ve iyileştirmesidir.

Diğer amaç ise kurumun tüm paydaşlarını sürdürülebilirlikle ilgili faaliyetleri hakkında sürekli ve düzenli olarak bilgilendirmesi ve paydaşların sürece katkı yapmasının sağlanmasıdır.”

Temel amacın şeffaf bir paylaşım olduğunu belirten PwC Türkiye Yönetim Danışmanlığı Hizmetleri Kıdemli Müdürü Tolga Baloğlu ise şunları söylüyor: “Paydaşlar sadece kurumun hissedarlarını değil, çalışanlarını, tedarikçilerini, müşterilerini, kurumun faaliyet gösterdiği bölgede yaşayan yerel halkı, kamu kurumları gibi birçok farklı grubu içerir.

Paydaşlar, raporun sürekliliği içinde, ilgili açıklamalara dair göstergelerin performansında iyileşme görmeyi bekler. Rapor dönemler içinde tutarlı olmalı, hedeflere istinaden performansı objektif olarak değerlendirmeli ve iyi performans gösterilen konuların yanı sıra kötü performansı da açık bir şekilde sergilemelidir.”

İDEAL PERİYOT 1-2 YIL
Peki her yıl onlarca şirketin raporlama yaptığı bu konuda, ideal bir takvim var mı? Sürdürülebilirlik raporları, hangi aralıklarla çıkmalı? Örneklere bakıldığında her şirketin farklı bir yaklaşımla ilerlediği görülüyor. Ama uzmanlara göre bu işin ideali 1 veya 2 yılda bir düzenli biçimde raporlama yapmak. Çünkü süreklilik, önemli bir kriter.

Systain Türkiye Yöneticisi Serpil Gürci, “Raporun genel yayınlanma periyodu kurumların kendi inisiyatifinde olsa da efektif olabilmesi için ilgili raporlama kuruluşları tarafından yıllık veya iki yıllık periyotlar halinde hazırlanması öngörülüyor” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.