Kredi risk sürecimize çevreyi de dahil ettik

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin, bankanın sürdürülebilirliğe bakışını, bu konuda neler yaptıklarını ve hedeflerini anlattı.

27.08.2014 15:17:350
Paylaş Tweet Paylaş
Kredi risk sürecimize çevreyi de dahil ettik
Sürdürülebilirlik, Garanti Bankası için kritik bir öneme sahip. Banka sürdürülebilirliği sadece kendi iç faaliyetleriyle sınırlamıyor. Finansmanını üstlendiği projelerin de çevreye ve topluma karşı sorumlu olmasını bekliyor.

Bu kriterlere uymayan projeleri reddettiklerini anlatan Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin, "Daha çok yenilenebilir enerji projelerini finanse ediyoruz 140 megavatlık bir rüzgar santraliyle 300 bin ton karbonun çevreye yayılmasına engel olduk" açıklamasını yapıyor.

Garanti Bankası, sürdürülebilirlik konusuna çok boyutlu yaklaşıyor. Sadece kurum olarak kendi karbon ayak izini azaltmaya çalışmakla kalmıyor, bir kurum kültürü olarak sürdürülebilirliği çalışanlarına benimsetmek için projeler yürütüyor, eğitimler veriyor.

Öte yandan finansmanını üstlendiği projelerin de çevreye ve topluma olan sorumluluklarını ön planda tutuyor. Daha çok yenilenebilir enerji projelerini finanse ediyor. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin, sadece finanse ettikleri 140 megavatlık bir rüzgar santrali ile yaklaşık 300 bin ton karbonun çevreye yayılmasına engel olduklarını anlatıyor.

Edin, “Türkiye’de rüzgar projelerini finanse etmeye başlayan ilk bankalardan birisiyiz. Şu anda rüzgar enerjisi projelerindeki toplam kurulu gücün yüzde 35’i, Garanti Bankası’ndan finanse edildi” diyor.

Bundan sonra da bankanın sürdürülebilirliğe yönelik gündemi de yoğun. Edin, şubelerde sürdürülebilirlik temsilciliklerinin sayısının artıracaklarını ifade ediyor. Geçtiğimiz yılın sonunda sürdürülebilirlik uygulamaları konusunda 260’a ulaşan merkez sayısının, bu yıl 600 olmasını hedeflediklerini paylaşıyor.

“2015 sonunda tüm şubelerimizde çevre yönetim sistemini uygulayacağız. Yani giderlerimizi mümkün olduğunca çok kontrol ederek, hedefler vererek buradaki azaltımları sağlayacağız” diye konuşuyor. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin, bankanın sürdürülebilirliğe bakışını, bu konuda neler yaptıklarını ve hedeflerini şöyle anlattı:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.