Sürdürülebilir yapı dönemi başlıyor

Kentsel Dönüşüm Yasası, 2012’de yürürlüğe girdi.

1.03.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sürdürülebilir yapı dönemi başlıyor

Bu yasayla birlikte Türkiye, yepyeni bir döneme adım attı. Uzmanlar, kentsel dönüşüm sürecinin sağlıklı olması için yapıların sürdürülebilir olması gerektiğine dikkat çekiyor. Bu noktada da çevreci ve yeşil binalar öne çıkıyor. Sadece birkaç santimetrelik yalıtım malzemesi kullanarak bile bir binanın enerji tüketimini yüzde 70 düşürmek mümkün oluyor. Kentsel dönüşüm, son dönemde gündemi sıklıkla meşgul eden konular arasında ilk sırada yer alıyor. Aslında “kentsel dönüşüm”, bir kentin tüm öğeleriyle yaşamak için daha iyi bir yer haline dönüşmesi anlamına geliyor. Yeşil alanlardan parklara, kültür-sanat ve alışveriş merkezlerinden konser ve spor salonlarına, sosyal tesislerden toplu taşıma araçlarına ve konutlara kadar günümüzü geçirdiğimiz her yer, “kentsel dönüşüm” konsepti çerçevesinde topluma daha fazla fayda sağlayacak, çevreye daha az zarar verecek şekilde yenileniyor. Kentsel dönüşüm denildiğinde eskiden büyük bir çoğunluğun aklına, sadece çarpık yapıların yıkılması ve yerine plazalar inşa edilmesi gelirdi. Oysa bugün kentsel dönüşümün birçok değişkene bağlı ve uzun soluklu bir sürdürülebilirlik hedefi olduğu, artık toplumun daha geniş bir kesimi tarafından idrak edilmiş durumda. Söz konusu hedef doğrultusunda yakıt tasarrufuna, karbon salınımının azaltılmasına ve iklimlerin korunmasına ölçülebilir katkı sağlayan sürdürülebilir binalar inşa edilmesi adına yapı sektörünün paydaşları ve hammadde üreticileri iş birliği içinde faaliyet gösteriyor.

YETERSİZ KENTLER
2050 yılında 9 milyara ulaşması beklenen dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 75’lik bir bölümünün kentlerde yaşayacağı düşünüldüğünde, “Dünya nüfusunun ağırlığını kentler taşıyacak. Peki kentlerin ağırlığını kim taşıyacak” sorusu gündeme geliyor. 50 yıl öncesinin teknolojisiyle inşa edilmiş binaların, ne güvenlik ne de sürdürülebilirlik açısından yeterli olmadığı herkesçe bilinen bir gerçek. Bu noktada yapı sektörünün sunduğu inovatif ve sürdürülebilir çözümler önem kazanıyor. Farklı sektörlerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere yenilikçi çözümler geliştirirken sürdürülebilirliği asla odağından çıkarmayan dünyanın lider kimya şirketi BASF, sürdürülebilirlik kavramının günlük hayatımıza girdiğini hissetmemizi sağlayan “kentsel dönüşüm” hareketine de son teknoloji ürünü hammaddeleriyle katkı sağlıyor. Yapı sektörünün önde gelen hammadde, sistem ve çözüm sağlayıcısı olarak kentsel dönüşüm alanında önemli bir rol üstlenen BASF, binaların enerji verimliliğinin artırılması, ömrünün uzatılması ve inşaat aşamasında kaynakların korunması kadar konforlu ve insan sağlığını gözeten tasarımlar geliştirilmesi için de emek veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.