SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ŞİRKET KÜLTÜRÜMÜZ OLACAK

Sürdürülebilirlikle ilgili sertifikasyon çalışmalarını tamamlayan Alarko Carrier, 2012 yılından bu yana AR-GE çalışmaları yapıyor. Avrupa Birliği’nin henüz kavramsal düzeyde olan yeni regülasyonları için AR-GE merkezinde şimdiden ürün geliştirmeye başladıklarını belirten Alarko Carrier Fabrikalardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Çopur, “Sürdürülebilirliği sadece şirket politikası değil, çalışanları ve yan sanayisiyle birlikte şirket kültürü haline getirmeyi hedefliyoruz” diyor.

9.04.2015 14:31:000
Paylaş Tweet Paylaş
SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ŞİRKET KÜLTÜRÜMÜZ OLACAK

*Bu süreçte nasıl projeler geliştirdiniz?
* İklimlendirme sektöründe faaliyet gösteren bir şirket olarak pazara sunduğumuz ürünlerin bir kısmını kendimiz üretiyor, tamamlayıcı olan ve global ölçekte üretmenin ekonomik olmadığı ürünleri de ortağımız olan Carrier’dan ya da diğer üreticilerden tedarik ediyoruz. Avrupa Birliği uyum yasalarıyla birlikte bütün ürünlerimizi bu yönetmeliklere uygun hale getirdik. Ürünlerimizin bazılarını farklı opsiyon ve modifikasyonlarla Avrupa Birliği standartlarına getirmenin yanı sıra bu standartlara uygun yeni tasarımlar da yaptık. Öncelikli olarak bunları yapmamız gerekiyordu çünkü kanunlar ve tebliğler değiştiği zaman mal satamaz hale geliyorsunuz. Tabii bu yeni tasarımlar ve üretimlerin gerçekleşmesi için en azından 4-5 yıla ihtiyacınız oluyor. Sertifikasyon çalışmalarımızı tamamladıktan sonra, 2012 yılında, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan AR-GE merkezi belgesi aldık. AR-GE personelimize yaptığımız yatırımlar ve teşvikler arasında işbaşı eğitimi, yüksek lisans ve doktora desteği yer alıyor. Ayrıca buluşlar, patentler, ve faydalı modellerin SCI dergilerinde yayınlanan makaleleri de destekliyoruz. 
*Bulunduğunuz alanda ürün grupları sürdürülebilirlik anlayışı sonucunda nasıl bir değişim gösterdi? 
*Klima santrallerinde, verim sınıfı daha yüksek motorlara geçildi. Rooftoplarda, 407C soğutucu akışkandan daha verimli ve çevre dostu 410A akışkana çevrilmiş ve yüksek verim sağlayan değişken hava debili opsiyonu tasarlanarak üretilmeye başlandı. Gaz ve sıvı yakıtlı brülörlerimiz, tüm seri olarak daha verimli hale getirildi. Yüksek enerji sınıfına uygun sirkülasyon pompaları yaptık. Kombilerde yüzde 93 verimli standart tiplerden yüzde 108 verimli tam yoğuşmalı tiplere geçildi. Yeni kombi tasarımlarımız kullanım suyunda da verimliliği getiren kombiler olacak. Ayrıca, 2015 yılının Ekim ayında Avrupa Birliği’nde yürürlüğe girecek olan enerji etiketlemeleriyle uygun olan tasarım değişiklikleri için çalışmalara başladık. Avrupa Birliği’nde bugünlerde kavramsal olarak konuşulan Eco Design rooftop’larla ilgili de Avrupa’da toplanan teknik komisyonları takip ediyor ve gerekli ön çalışmalarla EcoDesign değişikliklerinin altyapısını oluşturuyoruz. 
*Sürdürülebilirlik çalışmalarınızın raporlamasını nasıl gerçekleştiriyorsunuz? 
*Raporlama konusunda şu ana kadar adım atmadık. Enerjimizi daha ziyade son yıllarda çok hızlı ve sık değişen Avrupa Birliği direktiflerine ve buna bağlı olarak Türkiye’de değişen yönetmeliklere uymak için harcadık. Geldiğimiz noktada, Alarko Carrier olarak tüm altyapı yatırımlarını gerçekleştirdiğimiz için raporlama konusuna yüzde100 hazırız. Ancak, tedarik sistemimizde bazı yan sanayiler üzerinde bir süre daha çalışmalarımızı devam ettirmeliyiz. Raporlama yapabilmek için onların da karbon salımı, enerji verimliliği konusunda bizim standartlarımıza uygun hale gelmesi gerekiyor. Bu doğrultuda biz de birlikte çalıştığımız yan sanayi şirketlerine eğitimler vermeye başladık. Ortağımız olan Carrier şirketinin, altın tedarikçi sistematiğine uygun olarak, tedarikçilerimizi belli seviyelerde eğitmeye ve yön vermeye çalışıyoruz. Çalışmalarımız 2 yıl önce başladı ve önemli bir yol kat ettik. 2016 yılında raporlama konusuna yan sanayilerimizle birlikte hazır hale geleceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.