Temel ilkemiz hiç kirletmemek

Son 6 yılda hayata geçirdiği enerji verimliliği projeleriyle enerji yoğunluğunu yüzde 30 azaltan Tofaş Endüstriyel Operasyonlar Direktörü Akın Aydemir, şirketin çevre ve sürdürülebilirlik stratejilerini anlattı.

25.05.2014 21:30:340
Paylaş Tweet Paylaş
Temel ilkemiz hiç kirletmemek
Sürdürülebilirliği ajandasının ilk sıralarına koyan Tofaş, uzun yıllardır bu konuya hassasiyet gösteriyor. Tofaş Endüstriyel Operasyonlar Direktörü Akın Aydemir, temel ilkelerinin, "arıtmak değil, hiç kirletmemek" olduğuna dikkat çekiyor.

Aydemir, "Hiçbir atığımızı, atık depolama sahalarına göndermiyoruz. Endüstriyel atıkların yüzde 97'sini dönüştürüyor, geri kalan atıkları ise enerji kaynağı olarak kullanıyoruz" diye konuşuyor. Yönetici, her yıl yapılan enerji verimliliği faaliyetleriyle enerji bütçesinde yüzde 10'a yakın verimlilik sağladıklarına dikkat çekiyor.

Türkiye’nin hem binek otomobil hem de hafif ticari araç üreten tek otomotiv şirketi olan Tofaş’ın ajandasında sürdürülebilirlik ve çevre büyük önem taşıyor. Şirket, çevre yönetim sistemi çalışmalarına 1997 yılında başladı ve Kasım 1998’de de otomotiv sektöründe Çevre Yönetim Sistemleri sertifikasyonunu gerçekleştiren ilk fabrika oldu.

Tofaş’ın çevre yönetim sistemi, 20112014 yıllarını kapsayacak şekilde 5 kez belgelendirildi. Tofaş, uyguladığı yalın ve proaktif çevre yönetim sistemiyle 2012 yılında Avrupa Birliği Çevre Ödülleri Türkiye Programı’nda “Yönetim” kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü.

Bu ödülle AB kriterlerine göre “Türkiye’nin en iyi çevre yönetimine sahip şirketi” seçildi ve ülkemizi Avrupa Birliği Programı’nda başarıyla temsil etti. Tofaş Endüstriyel Operasyonlar Direktörü Akın Aydemir, sürdürülebilirlik ve çevre Tofaş’ın ürün, üretim ve hizmet faaliyetlerinin önemli bir bölümünü oluşturduğunun altını çiziyor.

Her türlü atık bertaraf işlemini bir doğal kaynak kaybı olarak algılayıp kirliliği kaynağında önleyecek yöntemler geliştirdiklerini belirten Aydemir, daha az çevresel etkiye sahip ve daha fazla geri dönüşümlü malzeme kullandıkları otomobil, ticari araç ve yedek parçalar ürettiklerini hatırlatıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.