Yeşil hedeflere "4E" ile ulaşacak

Yıllık bütçesi 2 milyar TL’yi aşan İETT’nin genel müdürü Hayri Baraçlı ile çevre ve sürdürülebilirlik konusunda yürütülen çalışmaları ve yeşil İETT’nin hedeflerini konuştuk...

27.03.2014 22:01:280
Paylaş Tweet Paylaş
Yeşil hedeflere "4E" ile ulaşacak
Bugün 142 yaşında olan İETT her alanda yenilikçi bir yönetim anlayışıyla kabuğundan sıyrılmaya çalışıyor. Benchmark aldığı kurum Londra'daki TFI Çevreye duyarlı uygulamalarıyla da dikkat çeken İETT, toplam 3 bin 86 araçtan oluşan filosuyla kendine yeni yeşil hedefler koydu.

Kurum, 2014'te filoya katılan 1.705 yeni aracıyla, karbon emisyonunu 4 ila 7 kat düşürmeyi hedefliyor.  Yeni yılda ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi standardını almayı ve elektrikli ve hibrid otobüsleri de hizmete sokmayı planlıyor.

Şirket, "enerji", "ekoloji", "etkinlik" ve "ekonomi" kavramları üzerine kurguladığı ve kısaca "4E" olarak adlandırdığı "sürdürülebilirlik ve çevre stratejisi" ile son derece iddialı yeşil hedeflere ulaşmayı planlıyor. İstanbul ulaşımının en kritik kuramlarından biri olan 142 yaşındaki İETT, 4 yıl önce başlayan sürdürülebilirlik stratejisiyle ciddi bir dönüşüm içinde.

Kurumun çevre odaklı vizyonu, “enerji”, “ekoloji”, “etkinlik” ve “ekonomi” olarak özetlenen “4E Stratejisi” kapsamında şekilleniyor.  Şimdiye kadar bu strateji doğrultusunda önemli adımlar atılmış durumda.

Filodaki eski otobüslerin yenilenmesi, çevreci motorlara geçiş, atık yönetimi, karbon ayak izinin ölçülmesi ve bunu azaltmaya dönük tedbirler, bu kritik adımlardan sadece birkaçı...

İETT’deki dönüşümün temellerinin 2007’de hazırlanan stratejik planla atıldığını söyleyen İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı, asıl büyük değişimin ise 2009’da başladığını ifade ediyor. “Toplam 3 bin 86 araçtan oluşan filomuz, 6 bin 323 personelimizle İstanbulluya 365 gün, 24 saat kesintisiz ulaşım hizmeti veriyoruz” diyen Baraçlı, şöyle devam ediyor: “Enerjiyi doğru bir şekilde kullanmak, son derece kritik.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz