Yeşil tedarikçi dönemi

Söz konusu sürdürülebilirlik olduğunda şirketler sorumluluğun sadece kendi iş süreçlerinde bitmediğini düşünüyor. Bu nedenle tedarikçilerinin iş yapış tarzını mercek altına alan şirketlerin sayısı artıyor.

26.05.2014 22:54:030
Paylaş Tweet Paylaş
Yeşil tedarikçi dönemi

GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİRLİK ŞARTI
Türkiye’de Küresel ilkeler Sözleşmesi’nin (UN Global Compact) sektöründeki ilk ve tek imzacısı olan Eyüp Sabri Tuncer “sürdürülebilirlik” konsepti ile çevre, etik değerler, insan hakları gibi pek çok temel unsuru bünyesinde barındırıyor. “iş süreçlerinde devamlılığını sağlamak adına doğadan alınanı doğaya geri kazandırmak büyük önem arz ediyor” diyen Eyüp Sabri Tuncer Yönetim Kurulu Başkan Vekili H. Engin Tuncer, bu noktada tedarikçilerin bilinçli olmasının sürdürülebilir tedarik zinciri oluşturabilmek adına çok özel bir boyut olduğunun altını çiziyor.

Bu nedenle tedarikçi seçimine son derece hassas yaklaştıklarını belirten Tuncer, tedarikçilerin imzacı olmasalar bile Küresel ilkeler Sözleşmesi standartlarına uyumunu teyit ettiklerini söylüyor.

Tuncer, tedarikçi seçimini yaparken ürün birleşenlerinde geri dönüşüme uygun malzemeler kullanıp kullanmamalarına önem verdiklerini ve atık yönetim sistemlerini uygulayan tedarikçileri öncelikli olarak tercih ettiklerini anlatıyor.

“Karton kutu, koli, pet ambalajlar, etiketler ve benzeri tüm ambalajlarımız geri dönüştürülebilir malzemelerden oluşuyor. Bununla birlikte iş süreçlerimizde kullandığımız kartvizitlerimiz dahi geri dönüştürülmüş kâğıtlara bastırıyor, kartvizitler üzerinde bu ibareye ayrıca yer veriyoruz. Yeşil tedarik hassasiyet gösterdiğimiz konulardan biri olduğundan ürünlerin yüzde 100’ü geri dönüşüme uygun olarak alınıyor” diyor.

TEDARİKÇİSİNİ EĞİTEN ŞİRKETLERARÇELİK'TEN VERİMLİLİK EĞİTİMİ
Tedarikçi seçiminde son derece hassas davranan şirketler, düzenledikleri eğitimlerle iş ortaklarının daha fazla bilinçlenmesi için adımlar atıyor. İş ortağı olan tedarikçilere eğitim veren şirketlerden biri Arçelik. Üretimde enerji verimliliği alanında edindiği bilgileri, 2011 yılından beri tedarikçilerine aktaran Arçelik, 2013 yılında 50 tedarikçisine üretimde enerji verimliliği eğitimleri verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz