Sosyal ağların yeni kuralları

Prof. Nicholas Christakis online yada ofline tüm sosyal ağların hala belli başlı kuralları takip ettiğini söylüyor.

26.10.2015 15:19:190
Paylaş Tweet Paylaş
Sosyal ağların yeni kuralları
* Peki günümüzdeki sosyal iletişimin geçmişten farkı nedir?
Sosyal medya sosyal iletişimin ölçeğini büyüttü. 4-5 kişiyle takılmak yerine yüzlerce kişiyle takılabilirsiniz artık, ancak bu kişiler sizin arkadaşınız değil tanıdıklarınızdır. Facebook icat edildi diye sosyal iletişimin kuralları değişmedi, insanların hala birkaç çok iyi arkadaşı var. Binlerce arkadaşınız yok, binlerce Facebook arkadaşınız var.
* Sosyal ağların bazı kuralları olduğunu söylüyorsunuz. Bu kurallar neler ve tüm sanal sosyal ağlar aynı kurallara mı tabi?
Hem sanal hem gerçek ağların aynı matematiksel kurallara sahip olduğunu söyleyebilirim. Ancak sanal ve yüz yüze iletişim kurmanın farkları da var, biri de az evvel bahsettiğimiz gibi ölçek. Bir diğeri de sanal dünyada farklı kimlikler edinebilme yeteneği. Bir maske veya kostüm giyerek başka biri gibi davranmak her zaman mümkündü ama bunu sanal dünyada yapmak çok daha kolay. Yani aralarında ufak farklar var.
* Sosyal ağlar davranışlarımızı nasıl etkiliyor?
* İnsan psikolojisinin bir ironisi var, insanlar özgürce bir seçim yapabildikleri zaman arkadaşlarının seçtiklerini seçiyor. Arkadaşlarımızı taklit ediyoruz. Sosyal medya bunu daha sık bir hale getirdi. Sosyal medya toplumu etkilemek için birçok şekilde kullanılabilir, bizi daha işbirlikçi yapmak için, bizi daha yenilikçi yapmak için, bizi daha verimli yapmak için… Eskiden okuma yazma bilmeseniz bile arkadaşlarınızla çok doğal bir şekilde iletişime geçebilirdiniz. Hala da geçebilirsiniz ama eğer okuma yazma biliyorsanız sosyal medyanın sunduğu imkanları kullanmanız çok daha kolay.
* Online medyanın sosyal bir domino etkisi, bir bulaşıcı özellik taşıdığını söylüyorsunuz. Bu bizim tüketici kararlarımızı nasıl etkiliyor?
* Çok derinden! Örneğin tüm moda endüstrisi bu domino etkisi üzerine inşa edilmiş durumda. İnsanlar neyi satın almak ister, arkadaşlarının satın aldığı şeyleri. Bu fikirler çok stratejik olarak kullanılabilir. Laboratuarımda Uganda’nın Hindistan’ın Andorra’nın fakir köylerindeki sosyal ağların haritalarını çıkarıyoruz ve etkili bireyleri bulmaya çalışıyoruz. Örneğin bir köyde kimin hijyen davranışlarını değiştirmemiz gerekir ki tüm köy o kişiye bakarak davranışını değiştirsin? Kimi aşı olmaya veya su temizliğine dikkat etmeye ikna etmeliyiz? Yapmaya çalıştığımız şey yapısal olarak etkili, tüm köyün ona bakarak davranışını değiştireceği kişileri bulmak. Bunu yapmayı da başardık, “Köydekilerin yüzde 5’ini veya 10’unu değiştirerek köyün yüzde 80’ini değiştirebiliriz” gibi sonuçlar veren matematiksel algoritmalar yarattık. Biz bunu kamu sağlığı için yapıyoruz ama yarattığımız teknoloji elbette ürün pazarlamak için de kullanılabilir, çünkü temel prensipler, sosyal etki ve sosyal ağ yapısı aynı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz