Halktan gelen enerji

Alman halkı yenilenebilir enerji kaynaklarına geçilmesini çok istiyor.

1.04.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Halktan gelen enerji
Aynı zamanda bu işin nasıl yapılacağı konusunda söz sahibi olmayı ve finansal anlamda yenilenebilir enerjiden kendileri adına kârlı çıkmayı da istiyor. Yurttaşların kendi temiz enerjilerini üretebilmek için nasıl bir araya geldiğini ve bu sayede daha temiz bir geleceğin desteklenmesine nasıl katkıda bulunduklarını gözler önüne seren önemli örnekler mevcut. Almanya'nın Kuzey Denizi sahillerineyakın bataklıkların etrafında göz alabildiğince yayılan bereketli yeşil alanlar var. Elbe Nehri'nin denize döküldüğü bu yerdeki plajlar, bisiklet yolları ve doğal koruma alanları, turistlerin rahatlayıp dinlenmeleri ve sağlıklarını geri kazanmaları için eşsiz fırsatlar sunuyor. Ancak Oederquart'ın Aşağı Saksonya toplumunu çevreleyen bu bölgenin yerel ekonomiye sunduğu bir başka şey daha var: Rüzgar. Güney Almanyalı bir yatırımcı bunu 1990'larda farketmiş ve bir rüzgar çiftliğine
yönelik gayrimenkul projesi geliştirmek üzere arazi sahipleriyle pazarlığa başlamış.

Grafiği görmek için görsele tıklayın.
Pek çok insan köyün huzurunun tehdit altına girdiğini düşünmüş. Eğer şu andan itibaren bu dev rüzgar türbinlerine katlanmayı kabul ederlerse o zaman bundan kasabada yaşayan sadece birkaç kişinin kârlı çıkacağı düşünülmüş. Yatırımcı eli boş gönderilmiş. Onun yerine bin 150 kişiden oluşan bu toplum çabucak bir kooperatif kurmuş ve ardından bunu bir şirkete dönüştürmüş. Özetle rüzgarın hasadını kendileri kaldırmak istemiş. Kısa bir süre içinde, kasabanın nazım imar planına uygun bir şekilde tüm uygun parseller belirlenmiş. Her bir yurttaşın DM1,000 (511 dolar) ya da daha fazla miktarda para ödeyerek rüzgar çiftliğine ortak olabilmesinin önü açılmış.

Bugün bu rüzgar parkının İdari Müdürü olan Jürgen Goldenstein, "O günlerde gerek parasal gerek yasal mevzuat açısından ne türden bir işe bulaştığımız konusunda hiçbir fikrimiz yoktu. Tıpkı bir izci grubu gibi bu işe girişmiştik" diyor. Söz konusu topluluk bir planlama bürosuna gitmiş. 1997 Aralık ayında ilk rüzgar türbini hizmete girmeden önce de rüzgar potansiyeli ölçümleri, çevreye verilen etki analizleri ve lisanslama işlemleri yapılmış.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz