İyi haberler yakın

Gazla çalışan enerji tesislerinin elinden her iş geliyor.

1.03.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İyi haberler yakın
Tamamen durdurulmuş haldeyken bile sadece birkaç dakika içinde maksimum çıktı seviyesine ulaşabiliyor ve son derece esnekçe çalıştırılabiliyorlar. Yenilenebilir enerji kaynakları çağında enerji şebekelerini kesintisiz çalışabilir durumda tutmak için gerekli her şeye sahipler. Gazla çalışan tesisler, kömürle çalışan enerji istasyonlarına kıyasla çok daha az miktarda karbondioksit salınımına da neden oluyor. Doğalgazın önünde parlak bir geleceğin yattığı açık! Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Japonya'daki Fukushima Daiichi nükleer tesisinde yaşanan feci kazadan üç ay sonra doğalgazın altın çağının başlamak üzere olduğunu öngörüyordu. lEA'ya göre 2035 yılında doğalgazın küresel enerji arzından aldığı pay yüzde 25'i bulacak. Hali hazırda bu rakam yüzde 20. Gerçekten de uzmanlar 2030 yılına kadar bir yandan nükleer enerjinin payının azalacağını ama diğeryandan da doğalgazın kömürü sollayabileceğini tahmin ediyor. Bu gibi bir senaryo global iklim değişikliği bakımından çok iyi olabilir. Çünkü gazla çalışan enerji tesisleri, şu anda dünya genelinde elektrik üretiminde en yaygın kullanılan hammadde olan kömürü yakan tesislere kıyasla atmosfere çok daha az miktarda karbondioksit salıyor. Günümüzde teknoloji şaheseri kombine döngülü enerji tesisleri ürettikleri her kilovat-saat enerji için sadece 330 gram civarında CO2 salımı yapıyorlar. Oysa kömürle çalışan en ideal tasarlanmış bir enerji tesisi bile bugün bu rakamın iki katından fazla CO2 salımı yapıyor. Siemens bu arada yeni bir gaz bombasından da faydalanmayı düşünüyor.
Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Peki böylesi bir senaryonun gerçekleşme ihtimali ne kadar? Siemens'in Enerji Sektörü'nde baş piyasa analisti olan Volkmar Pflug, "Bütün sinyaller gelecekte doğalgazın enerji karışımında çok daha önemli bir rol oynayacağına işaret ediyor" diyor. Pflug'ın inancının temel kaynağı Siemens'in 55 ülkedeki müşterileriyle yılda bir kere toplanarak birlikte geliştirdiği geleceğin enerji karışımı senaryolarına dayanıyor. Bu araştırmalar tek tek ülkelerdeki koşulları hesaba katıyor çünkü çeşitli bölgelerdeki enerji tedarikçileri kombine döngülü tesisleri farklı amaçlarla kurmaya karar veriyor.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının payının yüksek olduğu bölgelerde tedarikçiler en çok, yeterince güneş ışığı veya rüzgar olmadığı zaman çıktı seviyesi çok çabuk yükseltilebilen, gazla çalışan enerji tesislerinin muhteşem esnekliğinin cazibesine kapılıyor. Örneğin Siemens tarafından kurulmuş olan Irsching 4 enerji tesisi kendi ürettiği çıktısını sadece bir dakika içerisinde 35 megavat (MW) artırabiliyor. Her ne kadar modern kömürle çalışan tesisler de kendi çıktılarını çok çabuk değiştirebiliyor olsa da, bunu ancak zaten çalışıyor durumdayken yapabiliyorlar. Bir kez durdurulduktan sonra tekrar ısınmaları için aradan saatler geçmesi gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz