Şehirler için bütünsel çözümlere ihtiyaç var”

BRT sisteminde trafik sıkışıklığına hiç yakalanmaksızın özel tahsis edilmiş otobüs şeritlerinden faydalanılır ve trafik ışıklarının olduğu kavşaklarda da bu araçlar imtiyazlı muamele görürler.

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Şehirler için bütünsel çözümlere ihtiyaç var”
54 yaşındaki Robin Chase, otomobil sahiplerini ve sürücülerini bir araba paylaşım ortamında bir araya getiren şirket olan Buzzcar'un kurucusu ve CEO'sudur. Chase ayrıca yakın zamanda Avis'ten ortaklık teklifi alan ve dünyanın en büyük otomobil paylaşım şirketi olan Zipcar ile çevrimiçinde ortaklaşa otomobil kullananlar topluluğu olan GoLoco'nun da kurucusu ve CEO'sudur. Kendisi ayrıca Dünya Kaynakları Enstitüsü, ABD Ticaret Bakanlığı İnovasyon ve Girişimcilikten Sorumlu Ulusal Danışma Konseyi ve OECD'nin Uluslararası Taşımacılık Forumu Danışma Konseyi'nin yönetim kurullarında da yer almaktadır. Sık sık konferanslar veren Chase, içinde "Time 100 En Etkili İnsan," "Hızlı Şirketler Hızlı 50 İnovasyoncu" ve "BusinessWeek Top 10 Tasarımcı" ödüllerinin de bulunduğu pek çok ödüle sahiptir. Chase, Wellesly Üniversitesi'nden İngilizce, Fransızca ve Felsefe dallarında olmak üzere üç derece ile mezun olmuştur, MIT'nin Sloan İşletmecilik Okulu'nda yüksek lisans yapmıştır ve Harvard Üniversitesi Loeb Kürsüsü'nde ders vermiştir.

42 yaşındaki Holger Dalkmann'ın ulaştırma, sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği alanlarında 15 yıllık tecrübesi vardır. 2011 yılında Washington D.C.'deki Dünya Kaynakları Enstitüsü'ne (WRI), onun şehirlerde yaşam kalitesini arttırmak için çevreci ve finansal anlamda sürdürülebilir ulaşım çözümlerini harekete geçiren EM-BARQ programının direktörü olarak katılmıştı. Dalkman, kısa bir süre önce hem "Boşlukları Doldurma Girişimi"ni, hem de ortaklarıyla beraber"Sürdürülebilir Düşük Karbonlu Ulaşım Ortaklığı"nı kurmuştur. Dalkmann'ın sık sık akademik yayınlarda ve önemli dergilerde makaleleri yayınlanır. Birleşmiş Milletler Çevre Programı'nın Yeşil Ekonomi Raporu'nun ulaştırma bölümünün başyazarıdır. Dalkmann, Almanya'daki Trier Üniversitesi'nden mezun olmuş ve Coğrafya üzerine yüksek lisans derecesini de bu üniversiteden almıştır.

Uygulamada kendini ispatlamış birkaç tane sürdürülebilir taşımacılık örneği gösterebilir misiniz?
Dalkmann: Hızlı Otobüs Taşımacılığı (BRT-Metrobüs) ve otomobil paylaşımı gibi dünyanın dört bir yanından yığınla örnek gösterilebilir. BRT sisteminde trafik sıkışıklığına hiç yakalanmaksızın özel tahsis edilmiş otobüs şeritlerinden faydalanılır ve trafik ışıklarının olduğu kavşaklarda da bu araçlar imtiyazlı muamele görürler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz