Kişilik testlerini nasıl yanıtlamalı?

Uzmanlara göre envanterleri doldururken adayların “dürüst” olması ve kendilerini oldukları gibi göstermeleri önemli.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kişilik testlerini nasıl yanıtlamalı?


Prof. Dr. İLHAN ERDOĞAN
“Kültürel farklılıklara dikkat edilmeli”
TEST YAPILMALI

İşe alım süreçlerinde kişilik envanterlerine göre seçim yapmak doğru değil. Envanterlerde Türkiye için çıkarılmış normlar yok. Bu nedenle adayları değerlendirmek için psiko-teknik ve bilgi testlerinden yararlanmak daha sağlıklı.
AMERİKA’YA UYGUN
Kişilik envanterlerinde sorular, Amerikan kültürüne göre soruluyor. Türkiye’de Amerikan kişilik yapısına göre adam seçmeye çalışıyoruz. Her kültüre göre farklı envanter kullanılması gerekiyor.
DEŞİFRE OLDU
Türkiye’ deki birçok şirket tarafından kullanılan 16 PF son derece deşifre olmuş bir kişilik envanteri. Birçok kişi bunları deşifre etti. Envanterlere göre daha objektif ölçümleme yapmayı sağlayan testler daha güvenilir sonuçlar veriyor.
FARKLILIK ÖNEMLİ
Sektörlere göre liderlik özellikleri değişebilir. Aynı ekipte benzer özelliklere sahip kişiler olmaması lazım. Farklı kişilik özelliklerine sahip insanlar bir araya gelirse ekip olur. Envanterler benzer kişilik özelliklerine sahip kişileri bir araya getiriyor.

ÇAĞLAN ÜNAL ÜZÜMCÜ HUGENT İK SATIŞ DİREKTÖRÜ
Satışçı profili nasıl olmalı?
STANDART SÜREÇ

Artık birçok şirkette kişilik envanteri uygulaması standart bir süreç haline geldi. Biz de Hugent’ta bu envanterleri işe alım sürecinin bir parçası olarak kullanıyoruz. Ancak hiçbir kişilik envanteri adayı tam olarak tanıtamaz ve böyle bir amaçla kullanılmamalı. Envanterler, sadece kişinin genel eğilimleri ve kişilik özellikleriyle ilgili fikir verebilir. Bu fikirleri mutlaka yüz yüze görüşmeler ve yetkinlik bazlı mülakatla desteklemek gerekiyor.
STRESLE BAŞ ETMELİ
Bir satış yöneticisinin kişilik profili dışadönük, iletişim kurmayı seven gibi lider özellikleri çizecektir. Ancak bu profilin stresle baş etme ve problem çözme öğelerinin de başarılı olmasını bekleriz. Envanterde bu yönde sonuç çıkmamışsa yüz yüze görüşmede bu konunun üzerine gitmek gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz