Kişilik testlerini nasıl yanıtlamalı?

Uzmanlara göre envanterleri doldururken adayların “dürüst” olması ve kendilerini oldukları gibi göstermeleri önemli.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kişilik testlerini nasıl yanıtlamalı?
Turkcell OPQ (Occupational Personality Questionnaire- Mesleki Kişilik Anketi), Avea Predictive Index (Tahmin indeksi), DHL ise 16 PF (16 Personality Factor - 16 Kişilik Özelliği) adlı değerlendirme yöntemlerini kullanıyor. Daha çok işe alımda kullanılan envanterlerden atamalarda da yararlanılıyor. Hatta şirket içindeki yeni yetenekler de bu envanterlere göre belirleniyor. Uzmanlara göre envanterleri doldururken adayların “dürüst” olması ve kendilerini oldukları gibi göstermeleri önemli. Çünkü testlerdeki sorulara verilen yanıltıcı cevaplar kolaylıkla tespit ediliyor ve kişinin elenmesine yol açabiliyor. Şu anda iş hayatında en fazla kişilik tipi olarak 8, 3 ve 7 ortaya çıkıyor. Bunlar, meydan okuyan, başarı odaklı ve maceracı liderler... Eğer şirketlerin liderleri bu kişilik tipine uymuyorsa o zaman bu tiplere ait insanları bulmalılar.”

Bu sözler, dünyanın en önemli enegram uzmanlarından Mario Sikora’ya ait. Sikora, karakter özelliklerine göre kişileri 9 ana tipe ayırıyor. Tip 1 mükemmeliyetçi, tip 2 yardımsever, tip 3 başarı odaklı, tip 4 özgün, tip 5 araştırmacı, tip 6 güven arayan, tip 7 maceracı, tip 8 meydan okuyan, tip 9 ise barışçı olarak adlandırılıyor.

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.

Peki şirketler, yaptıkları kişilik envanterlerini nasıl değerlendiriyor? Sektörlere ve departmanlara göre aranan kişilik tipleri nasıl farklılaşıyor?

Bugün birçok şirket de Sikora gibi adayları kişilik özellikleri ve yetkinliklerine göre sınıflandırıyor. İhtiyaç duyulan pozisyona ve görev tanımına uygun olan adaylar ilk önce kişilik envanterlerinden geçiriliyor. Şirketlerin uyguladığı kişilik envanterleri ise oldukça çeşitli. Turkcell ve Roche OPQ’yu, Allianz Türkiye ile Avea Predictive Index’i kullanıyor. LC Waikiki ise Neo PIR’ı kullanarak işe alacağı adayları detaylı bir eleme sistemine tabii tutuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz