Küresel deneyim

Kültürel farklılıklara saygılı genç küresel liderler yetiştirmek için genç yetenekleri seçip yurtdışındaki ofislerine gönderiyor.

1.08.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Küresel deneyim


KİRA YARDIMI VAR
Rotasyon programlarının süresi ve sunulan haklar oldukça değişken... Bunlar, şirkete ve rotasyon programının amacına göre değişiyor. Deneyimli çalışanları kapsayan yurtdışı rotasyon programları, 1 yıldan fazla sürebiliyorken gençleri kapsayanlar daha kısa olabiliyor. 3 farklı yurtdışı değişim programları olduğunu söyleyen PwC İnsan Kaynakları Kıdemli Müdürü Cristina Monterrey, “Kısa dönemli değişim programlarımız 12 aydan az sürüyor. Uzun dönem diye tanımladığımız 1 seneden fazla olan programlarımız da var” diyor. Yurtdışı yönetici transferlerinde ise bu süre 3 ila 5 yıla kadar uzayabiliyor.Mercedes Benz Türk’te de yurtdışı rotasyon konusunda çok sayıda farklı program var. Şirketin IK Direktörü Salih Ertör, Mercedes’te gençlere yönelik 2 ayrı rotasyon programı uyguladıklarını, bunların sürelerinin 3 ila 2 yıl arasında değiştiğini söylüyor. Genç çalışanlarının yurtdışı rotasyonunu desteklediklerini söyleyen Bosch IK Ülke Direktörü Lami Yağcılarlıoğlu da rotasyon süresinin ise 6 ay ila 2 yıl arasında değiştiğini belirtiyor. Yağcılarlıoğlu, “Bu süre zarfında çalışanlarımız, taşınma, ev kirası yardımı gibi pek çok yan haklardan da faydalanabiliyorlar” diyor. Yurtdışmda rotasyon yapan çalışanlarına geniş yan haklar sunan şirketler arasında Henkel de var. Henkel IK Direktörü Mutlu Türpan, ‘Yurtdışı görevlendirmelerde birçok imkan sağlıyoruz. Ev, araba, sağlık sigortası, check-up ve emeklilik planı sunduğumuz yan haklar arasında. Varsa çocukların eğitimlerine de destek oluyoruz” diyor.

TAPASWEE CHANDELECOCA-COLA TÜRKİYE, KAFKASYA, ORTA ASYA BÖLÜMÜ İK DİREKTÖRÜ
"STAJYERLERİMİZİ DE YUTYDIŞINA YOLLUYORUZ"
BOŞ POZİSYON

Uluslararası bir kariyer düşünen çalışanlarımız için çeşitli olanaklar sunuyoruz. Bunları da şirket içi ilan sistemimizle duyuyoruz. Tüm boş pozisyonlar intranet sistemimizde yayınlanıyor. Başvuru koşullarına uyan tüm çalışanlarımız ilgilendikleri pozisyonlar çerçevesinde değerlendiriliyor.
KRİTİK DENEYİM
Ayrıca yurtdışı rotasyon konusunda kritik deneyim ve becerilerin kazanılmasını desteklemek amacıyla kısa süreli atamalar, çalışan değişim programları veya proje bazlı görevlerden yararlanıyoruz. Türkiye, Coca-Cola sisteminde, üst düzey yönetici anlamında dünyada en fazla temsil edilen ülkelerden biri.
SAYI ARTACAK
Career Express, genç yetenek programımız dahilinde de stajyer arkadaşlarımıza yurtdışında proje çalışmalarına dahil olarak gelişimlerini zenginleştirme fırsatı sunuyoruz. Örneğin, 2012 yılında 4 arkadaşımız Hindistan’da ve Dubai’de 6 haftalık projelerini tamamladı. 2013 için planladığımız lokasyon ve proje çalışmalarına katılacak stajyerlerimizin sayısı daha da artacak.

AYSEL U/UZ ING KURUMSAL KREDİLER DEĞERLENDİRME BÖLÜMÜ
"3,5 AY AMSTERDAM'DA ÇALIŞTIM"
PROJE HAZIRLADI

Uluslararası rotasyon programı çerçevesinde Amsterdam’da 3,5 ay yaşadım. ING’nin stratejik hedefleri arasında yer alan “En iyi İşveren” proje ekibinde görev aldım. İş tanımım en iyi işveren olma yolunda çalışanlar arasında iç iletişimi artırmaktı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz