Küresel deneyim

Kültürel farklılıklara saygılı genç küresel liderler yetiştirmek için genç yetenekleri seçip yurtdışındaki ofislerine gönderiyor.

1.08.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Küresel deneyim
Career Express, Colombus, New Horizons... Bunlar, Türkiye’deki küresel devlerin gençlere yönelik yurtdışı rotasyon programlan... Career Express Coca-Cola ’ya, Colombus Vodafone’a, New Horizons ise Ernst&Young’a ait. Hepsi de az sayıda genç yetenekleri seçip yurtdışındaki ofislerine gönderiyor. Ortak amaçlan ise kültürel farklılıklara saygılı genç küresel liderler yetiştirmek. Her geçen yıl, katılımcı sayısının a,rttığı yurtdışı rotasyon programlarına, bu yıl Türkiye’deki 11 çok uluslu dev şirket 139 genç yeteneğini gönderdi. Bugüne kadar yurtdışı rotasyon programlarımıza Türkiye’den 109 genç yönetici adayımız katıldı. Şu an Amerika, Kanada, Hollanda ve Bermuda’da bulunan 8 arkadaşımız mevcut. Program dahilinde yurtdışında bulunan çalışanlarımız, Türkiye’ye döndükten sonra yönetici pozisyonlarında görevlerine devam edecek.” Sözlerin sahibi Deloitte’un Türkiye İK Direktörü Ebru Pilav, bu sene eylül ayı ile birlikte 5 kişiyi daha Amerika ve Avrupa ofislerine göndereceklerini açıklıyor. Deloitte gibi Mercedes’ten ING’ye, Coca-Cola’dan Bosch’a kadar çok sayıda çok uluslu şirkette yurtdışı rotasyon programları var. Bu programlara katılmak için aranan temel şartların başında ise iyi derecede İngilizce bilmek geliyor. İşletme, iktisat, matematik ve endüstri mühendisliği gibi finans alanına yakın bölümlerden mezun olanların da bu tür programlara seçilme şansı yükseliyor. Diğer yandan yüksek lisans yapmış olmak, ikinci bir yabancı dil bilmek, yurtdışı staj tecrübesi, gönüllü çalışmalara katılmak da artı puan olarak değerlendiriliyor.

ÇOK ROTASYONLU ŞİRKETLER
Yurtdışı rotasyon programlarının yoğun olarak uygulandığı şirketlerin başında Coca-Cola, Mercedes, Shell, PwC, Bosch, Vodafone, Deloitte gibi birçok ülkede faaliyet gösteren global devler geliyor. 100 ve üzerinde ülkede faaliyet gösteren global ölçekli şirketlerin hemen hemen hepsinin bir veya birden fazla yurtdışı çalışma programı
bulunuyor. Hatta bazılarında, stajyerler de yurtdışı rotasyon programlarına dahil ediliyor. Yurtdışı rotasyonların şirketler tarafından tercih edilmesinin en önemli nedeni ise küresel düşünüp çalışabilen liderler yetiştirmek. Pfizer Türkiye İK Müdürü Özgür Koyuncu şirket içindeki uluslararası iş fırsatlarının global bakış açısına sahip liderlerin gelişimini desteklediğini söylüyor. Pfizer olarak 150 ülkede faaliyet gösterdiklerini söyleyen Koyuncu,“ Pfizer, global bir şirket olarak sadece Türkiye’de değil yurtdışında da farklı tecrübe imkanları sunuyor” diyor ve ekliyor: “Pfizer Türkiye, globalde bugüne kadar yetiştirdiği yöneticilerle lider okulu olarak adlandırılıyor.” 140’ın üzerinde faaliyet gösteren Ernst&Young’ın Türkiye IK Müdürü Ceyda Çakır, benzer sebeplerden dolayı genç çalışanlarının dünyanın farklı ülkelerindeki Ernst&Young ofislerinde tecrübe kazanmalarını teşvik ettiklerini belirtiyor. Shell&Turcas IK Direktörü Rick Young ise uluslararası değişim programlarının çalışanlara şirketin global vizyonunu anlama imkanı sunduğunu söylüyor. Young, ‘Yurtdışı rotasyon programını tamamlayarak dönen çalışanlar kazandıkları bilgi birikimini çalışanlarına çok olumlu yansıtabiliyor” diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz