Enerji Borsası ne getirecek?

Geniş Açı’nın bu toplantısı, “Enerji Borsası Ne Getirecek?” başlığıyla düzenlendi.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji Borsası ne getirecek?


Onun için piyasa yapıcılığının burada büyük bir ihtimalle EİAŞ tarafından yapılacağını bekliyorum. Bunun hangi koşullarda yapılabileceğini de aslında merak ediyorum. Çünkü yönetmelik olarak, legal olarak bu yapılabilir mi, yapılamaz mı? Açıkçası işin hukuksal tarafını bilmiyorum ama iş özel sektör tarafına düştüğünde, piyasa yapıcılığı hem türev tarafında hem fiziksel spot piyasa tarafında yapılacağından eminim.

Reha Pamir Teşekkür ediyorum. Bu turun son sorusunu İş Portföy Genel Müdürü Tevfik Eraslan’a iletmek istiyorum. Finansal oyuncuların da gelişen enerji borsasında önemli birer oyuncu olmasını ümit ediyoruz. Acaba sermaye piyasaları ve özellikle de portföy yönetim sektörünün bu alanda bir katkısı var mı? Finansman sağlama anlamında, yatırım yapma anlamında bir ilgisi ve katkısı bulunmakta mı?

Tevfik Eraslan Teşekkürler. Öncelikle baktığım zaman bu masanın etrafındaki tüm katılımcılar açıkçası bizden daha evvel sektörün içerisinde olmuşlar ve bir şekilde konuya bizden daha vakıflar. Bu da sermaye piyasalarının biraz konunun dışında kaldığını gösteriyor. Ama ben sermaye piyasaları önümüzdeki dönemde Türkiye için ne ifade edecek, bu ifadenin içerisinde enerji sektörüyle sermaye piyasalarının yolunun kesiştiği herhangi bir nokta olabilecek mi diye bakıyorum. Böyle baktığım zaman, önümüzdeki dönemde İstanbul finans merkezi olsun diye dev bir projemiz var. Bu dev projenin içerisinde de özellikle sermaye piyasalarının bugünkünden çok daha büyük oyuncularının olması, Türkiye sermaye piyasasının derinleştirilmesi ve biraz daha uluslararası kimlik kazanması düşünülüyor. Bu hedefler içerisinde ilerlerken ben portföy yönetim şirketlerinin de sermaye piyasasının diğer aktörlerinin de önümüzdeki dönemde önemli rol alacağını düşünüyorum. Bugün bu toplantıya gelmeden evvel Hazine Müsteşarlığı ile bir toplantımız vardı. O toplantıda bireysel emeklilik şirketlerinin yöneticilerinin ifadesi şuydu: 2023 yılında sermaye piyasası alanında özellikle bireysel emeklilik fonlarının geleceği büyüklüğün yaklaşık 400 milyar TL olacağı ifade edildi. Bu şu demek: Öncelikle sermaye piyasaları alanında bu kadar büyük bir kaynak toplanmış ise sermaye piyasalarının kimliği gereği de bu kaynağın uzun süreli yatırımlarda değerlendirilmesi mümkün olabilecek. Bugün için enerji sektörünün genel yapısına baktığımızda da en büyük sıkıntının bu uzun dönemli yatırımların finansmanı olduğunu görüyoruz. Bu yönüyle sermaye piyasalarıyla enerji sektörünün önümüzdeki dönemde bugünkünden daha fazla işbirliği yapacağını düşünüyorum. Bunun bazı küçük emarelerini bugünden görmeye başladık. Bazı enerji şirketleri borsaya kote oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz