Enerji Borsası ne getirecek?

Geniş Açı’nın bu toplantısı, “Enerji Borsası Ne Getirecek?” başlığıyla düzenlendi.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji Borsası ne getirecek?

Enerji, her zaman en önemli gündem maddelerinden biri. Çünkü tüketim her geçen yıl artıyor. Şu anda Türkiye’nin elektrik tüketimi, yaklaşık 242 terawatt/saat ve 2023’te bu rakamın 481 terawatt/saat’e çıkması bekleniyor. Bu da önümüzdeki dönemde çok ciddi yatırımlar yapılması gerektiği anlamına geliyor. Bir diğer sıcak gündem ise Enerji Borsası. Yıl sonuna kadar devreye girmesi planlanan borsa, yeni bir dönemin başlangıcı olacak. Uzun vadeli hedef, Türkiye’yi bölgenin en önemli enerji aktörlerinden biri haline dönüştürmek.

Geniş Açı’nın bu toplantısı, “Enerji Borsası Ne Getirecek?” başlığıyla düzenlendi. Moderatörlüğünü İş Yatırım Kurumsal Finansman Müdürü Reha Pamir ile Capital Dergisi Yayın Yönetmeni Sedef Seçkin Büyük’ün yaptığı toplantıya; TEİAS Elektrik Piyasaları İşletmesi Daire Başkanı Nezir Ay, Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kemal Yılmaz, Avrupa Enerji Tacirleri Federasyonu (EFET) Türkiye Koordinatörü Burak Güler, Enerji Ticareti Derneği Başkanı Batu Aksoy, Bereket Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı ve İş Portföy Genel Müdürü Tevfik Eraslan katıldı.

Toplantıda, enerji borsasının getirecekleri, piyasanın beklentileri ve geleceğe dönük hedefler masaya yatırıldı. Sedef Seçkin Büyük Öncelikle hepiniz hoş geldiniz. Capital Dergisi olarak İş Yatırım ile birlikte 3 ayda bir düzenlediğimiz Geniş Açı toplantılarımızın bu ayki konusunu enerji borsası olarak belirledik. Toplantımızın moderatörlüğünü, enerji piyasasını çok yakından izleyen İş Yatırım Kurumsal Finansman Müdürü Reha Pamir yapacak, biz de ona yardımcı olacağız. Tekrar hoş geldiniz diyorum ve sözü Reha Bey’e bırakıyorum,

Reha Pamir Merhaba. Öncelikle bütün katılımcılara çok teşekkür ediyoruz. Yoğun iş programları arasında vakit ayırıp geldikleri için... Bugün hep birlikte enerji borsalarını değerlendirmek istiyoruz. Biliyorsunuz, mart ayında kanunlaşan yeni Enerji Piyasası Kanunu ile beraber EPİAŞ’ın kurulması söz konusu. Toplantımıza kamuyu temsilen aramızda olan TEİAŞ Elektrik Piyasaları İşletmesi Daire Başkanı Nezir Bey’den başlamak istiyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz