Enerji Borsası ne getirecek?

Geniş Açı’nın bu toplantısı, “Enerji Borsası Ne Getirecek?” başlığıyla düzenlendi.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji Borsası ne getirecek?

Arkasından EPDK’nın kurulması, paralelde TEAŞ’ın bölünmesi, özelleştirmeye hazırlanması, EÜAŞ’ın bölünmesi, BOTAŞ’ın kontrat devri ihalelerinin yapılmasıyla devam etti. Paralelinde doğalgaz dağıtım özelleştirmeleri, doğalgaz kontrat devirleri, elektrik dağıtım özelleştirmeleri, şimdi bir yerinden başladığımız ama daha ciddi ölçekte başlamanın ucuna geldiğimiz elektrik üretim özelleştirmeleri, EPİAŞ’ın kurulması... Esasında bütün bunların hepsi bir sürecin çok önemli kilometre taşları. Biz enerji sektörünü 1-2 yıl değil 20 yıllık düşünüyoruz ve öyle de düşünmek zorundayız. Enerji sektörünün tüm noktalarında kısa vadeli düşünenlere ne kamuda ne özel sektörde ekmek var. Yoksa 20 yıllık bir horizonda baktığımız zaman esasında 2000’li yılların başında alınan bu politik ve bence çok doğru serbestleşme sürecinin yarısından çoğunu aştık diyebilirim. Belki yüzde 70’ine geldik. Şu andan sonra gidecek kısmı da çok daha hızlı bir şekilde devam ettirip 2015 - 2016 yılında, bir sonraki evre için ideal noktaya gelindiğini görebilme ümidimiz kesinlikle var.

Biraz önce Nezir Bey’in söylediği evreler de çok önemliydi. Piyasa Mali Uzlaşma Merkezi’nin kurulması, dengeleme mali uzlaşma mekanizmalarının çalışması çok önemli evrelerdi. Bunların nasıl başladığına bakarsak aslında biraz da krizler bizi bunları başlatmaya itti. 2001 yılındaki bu reformist hareket, hem krizlerin hem dış etkenlerin bastırmasının sonucuydu. Esasında belki bize kalsa yapmayacaktık. Daha sonra 2006’da enerji arz sıkıntısı yaşadık. Dolayısıyla bunların hepsinin yaşanması gerekiyordu ve yaşandı.

Bence şu anda iyi bir noktadayız. İleriye de bakmamız lazım. İleriye baktığımız zaman bundan sonrası için öncelikler nedir? Biz neden şu anda burada bunları tartışıyoruz? Ben konuyu tabii ki özel sektör bakış açısıyla değerlendireceğim. Özel sektör olarak enerjide üretim ve ticareti ele almak istiyorum. Ülkemizin ciddi bir hedefi var. 2020-2023 yıllarında dünyanın, bölgenin en önemli ilk 10 ekonomisinden biri olmayı hedefliyoruz. Dolayısıyla bunun için Türkiye’nin büyümesi lazım. Ciddi boyutta büyümeyi desteklemek, altyapısını oluşturmak, en azından kösteklenmemesi için ciddi manada enerji yatırımları yapmamız gerekiyor. Yeterli enerjisi olmayan, güvenilir arza sahip olmayan bir ülkenin büyümesi ve bu tarz hırslı hedefleri gerçekleştirebilmesi imkânsız diyebiliriz. Bu yüzden enerjimizi, enerji sistemimizi, altyapımızı, sektörümüzü çok doğru konumlandırmak zorundayız. Bundan dolayı enerji üretimlerine ihtiyacımız var. Enerjide dağıtım ve iletim sisteminin ve ticaretin de bunun paralelinde çok doğru işliyor olması lazım ki enerji üretim yatırımcıları önünü görerek yatırımlarını yapmaya ve ülkenin dinamosu olmaya devam edebilsin. O zaman enerji üreticileri için en önemli konu nedir?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz