Erciyes’e 300 milyon Euro’luk dev proje

Tamamlandığında her yıl 300 milyon Euro gelir getirmesi beklenen Erciyes Kış Turizm Merkezi'nin aldığı yol...

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Erciyes’e 300 milyon Euro’luk dev proje


BÖLGEYİ DÖNÜŞTÜRECEK
Planlanan yeni liftler ve pistler, kongre merkezi, cumhurbaşkanlığı konukevi, takımların yaz kampları için futbol sahaları, yüzme havuzları, SPA merkezi, yaz kızağı, otopark, restoran ve kafeterya gibi yeni yatırımlarla birlikte 2013 yazında Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin yapacağı yatırımlar tamamlanmış olacak. Otel yatırımcılarının yapacağı otellerin de tahmini 100 milyon Euro’yu bulması durumunda Erciyes’e yapılan yatırım beklenenin de üzerinde 300 Milyon Euro’yu geçecek. Erciyes Afi. Genel Müdürü Dr. Murat Cahid Cıngı, ayrıca Erciyes’te oluşan bu enerjinin taşma etkisi yaratacağını söylüyor ve devam ediyor: “Proje, şehir merkezi ve dağa komşu bölgelere ciddi bir katkıda bulunacak. Sadece Kayseri değil bölge de Erciyes’in etkisiyle önemli ekonomik hareketliliğe sahip olacak. Bu projeye ucu açık bir süreç olarak bakmak gerekeceğinden Erciyes’e gelecek yerli ve yabancı turisti memnun edecek çok farklı yatırım, özel teşebbüs tarafından bölgeye yapılmaya devam edecek. Bundan 25 yıl kadar önce Antalya’da başlayan turizm faaliyetleri şehri ve bölgeyi nasıl dönüştürmüşse Erciyes Master Planı da benzer bir dönüştürücü dinamizmi içinde barındıran bir süreç olarak görülmeli.”

Sabah otelinden çıkacak bir kişinin, gün boyu bütün hatları kayarak gezebileceğine dikkat çeken Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, “Bu durum, projeden haberdar olan yerli yabancı tüm kayak severlerin en çok dikkatini çeken konu oldu. Bütün dağı kayarak gezme fikri, bu işe gönül verenleri gerçekten heyecanlandırıyor Geride bıraktığımız kış, birçok kayakçı Erciyes’te bu duyguyu yaşama imkânı buldu. Bunun yanı sıra şehrin sahip olduğu tarihi ve kültürel değerler ile dünyanın en gözde turizm merkezlerinden olan Kapadokya’nın hemen yanı başımızda olmasını Kayseri’nin bir başka avantajı olarak görüyorum” diye konuşuyor.

CAZİP YATIRIM FIRSATI
Böyle dev bir proje kendi içinde yatırımcılar için pek çok fırsat barındırıyor. Sosyal tesislerin, konaklama tesislerinin yapımı, işletimi gibi konularda yatırımcılar Erciyes’teki projeyle oldukça ilgilendi. Erciyes’in Türkiye’nin gelecek yıllarda olimpiyat düzenlemeye talip olabilecek kapasitedeki tek kış spor merkezi olacağını söyleyen Erciyes A.Ş. Genel Müdürü Dr. Murat Cahid Cıngı, “Erciyes’te yatırımcılar için de önemli kapılar açılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz